TMSF’ den Türk Lirası Kararı

TMSF, alacakların tahsilatında ve bundan sonra yapılacak satışlarda yabancı para kullanılmayacağı, işlemlerin Türk lirası ile yürütüleceğini açıkladı.

TMSF’ den Türk Lirası Kararı
Bu içerik 1891 kez okundu.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu(TMSF), alacakların tahsilatında ve bundan sonra yapılacak satışlarda yabancı para kullanılmayacağı, işlemlerin Türk lirası ile yürütüleceğini açıkladı.

İHA'da yer alan habere göre Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), alacakların tahsilatında ve bundan sonra yapılacak satışlarda yabancı para kullanılmaması ve işlemlerin Türk lirası üzerinden yürütülmesi kararı verildiğini açıkladı. Kurum yaptığı açıklama şu şekilde:

"TMSF, bankacılık sektörünün sigorta kurumudur ve vatandaşlarımızın bankalardaki bireysel tasarruflarının sigortacısı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye ekonomisine duyduğumuz güvenin bir göstergesi olarak, alacaklarımızın tahsilatında ve bundan sonraki satışlarımızda yabancı para kullanılmayacak, işlemler Türkiye'nin egemenliğinin bir parçası olan Türk lirası ile yürütülecektir.”

TMSF nedir?

TMSF yani Tasarruf mevduatı sigorta fonu; Tasarruf mevduatının ve katılım fonlarının sigorta edilmesi, BDDK tarafından kendisine devredilen bankaların yeniden yapılandırılması, mali bünyelerinin güçlendirilmesi, yeniden yapılandırılması, satış ve tasfiyesi bu bankaların üçüncü kişilere devredilmesi ile görevli bir kamu tüzel kişisidir.
5411 sayılı kanun ve ilgili diğer mevzuat ile verilen yetkiler çerçevesinde tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunması amacı ile kurulmuştur.

Bankalardaki tasarruf mevduatını sigorta etmek, sigorta kapsamındaki mevduatı izlemek,fon mevcudunu yönetmek ve değerlendirmek, bankacılık işlemleri yapma ve/veya mevduat kabul etme izni kaldırılan bankaların, yönetim ve denetimini üstlenmek, mevduat sahiplerine sigorta kapsamında bulunan mevduatı doğrudan veya ilan edeceği bir banka aracılığı ile ödemek TMSF’nin görevidir.

TMSF
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?