İBB: 'Bizans İşkence Müzesi'ni yapacağız'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ Genel Müdürü Nevzat Kütük Fatih'teki yeni tarihi İstanbul Kitapçısı'nı tanıtmak amacıyla düzenlediği basın toplantısında,kentte 16 yeni müze çalışması olduğunu belirterek, "Bizans İşkence Müzesi'ni yapacağız." dedi.

İBB: 'Bizans İşkence Müzesi'ni yapacağız'
Bu içerik 684 kez okundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür AŞ Genel Müdürü Nevzat Kütük, Fatih'teki yeni tarihi İstanbul Kitapçısı'nı tanıtmak amacıyla düzenlediği basın toplantısında, kitap, hediyelik eşya ve kafe konseptindeki İstanbul Kitapçısı'nın sayısını artıracaklarını anlattı. AVM'lerde de İstanbul Kitapçısı açacaklarını, İstanbul genelinde yaygınlaştırmaya devam edeceklerini dile getiren Kütük, gazete büfelerinin de yenilenmesi ve çoğaltılması konusunda çalışmaları olduğunu, tüm büfeleri yenileyeceklerini, yeni yerleşim yerlerinde yeni gazete büfeleri açmaya başlayacaklarını kaydetti.

'Yeni 26 bölümün yapımına başladık'

Çocuk kitaplarına da ağırlık verdiklerini dile getiren Kütük, çizgi film konusunda da büyük bir eksiklik hissettiklerini belirterek, "Çizgi film işimiz değildi, böyle bir yola girdik, çok başarılı sonuçlar aldık. İstanbul Muhafızları çizgi filminin, bize maddi anlamda herhangi bir getiri sağlamamasına karşın kültürel anlamda büyük bir kazanım elde ettiği düşüncesinden hareketle devamını getirmek istiyoruz. Yeni 26 bölümün yapımına başladık." diye konuştu.

'Bizans İşkence Müzesi'ni yapacağız'

İBB Kültür AŞ'nin müze çalışmalarının da devam ettiğine dikkati çeken Kütük, kentte 16 yeni müze çalışması olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Yılbaşında Şerefiye Sarnıcı'nı açmış olacağız. Haziran sonunda Tekfur Sarayı ve Çini Müzesi'ni açacağız. Feshane 'nin de devrini aldık, Tasavvuf Müzesi Feshane'de olacak. Minia World diye Miniatürk'ün dünya versiyonunu Yenikapı'da gerçekleştireceğiz. Magnaura Sarayı'nı aldık ve Bizans Müzesi yapacağız. Bizans İşkence Müzesi'ni yapacağız. Kent Müzesi'nin ihalesi de yapıldı. Haliç 'te Bilim ve Teknoloji Müzesi yapacağız."

'Çamlıca'daki televizyon kuleleri yıkılacak'

Büyük Çamlıca Tepesi'ndeki radyo ve televizyon vericilerinin olduğu kulelerin yıkılacağını da belirten Kütük, "Çamlıca'daki televizyon kuleleri yıkılacak. Ulaştırma Bakanlığı tarafından 360 küsur metrelik bir kule yapılıyor. Bu kule sadece kule işlevi görmeyecek, altında sosyal donatılar olacak. İki tane restoran kafe ve seyir terası olacak. Kulenin yapımına başladı, şu an 40 metreye kadar yükseldi. 6 aya kadar bitirecek ve teslim edecekler. Muhtemelen oranın işletmesini de İBB Kültür AŞ olarak biz yapacağız." diye konuştu.

 

 

Kaynak: Hürriyet

nevzat kütük ibb
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?