Berkin Elvan soruşturmasından karar çıktı!

Gezi Parkı eylemleri sırasında 16 Haziran 2013'te kafasına gaz kapsülü isabet eden ve 269 gün sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturmada polis memuru F.D.'nin müebbet hapsi istendi.

Berkin Elvan soruşturmasından karar çıktı!
Bu içerik 752 kez okundu.
Gezi Parkı eylemleri sırasında Okmeydanı'nda çıkan olaylarda 16 Haziran 2013'te kafasına gaz kapsülü isabet eden ve 269 gün sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 14 yaşındaki Berkin Elvan'ın öldürülmesine ilişkin soruşturma tamamlandı. Savcılık, olayda ateş açtığı tespit edilen polis memuru F.D. hakkında "Olası kasıtla öldürmek" suçundan müebbet hapis istemiyle iddianame düzenledi.
Müebbet hapis istemi
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu savcılarından İsa Dalgıç tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı. Savcılık, olayda ateş açan polis memuru F.D. hakkında "Olası kasıtla öldürmek" suçundan müebbet hapis istemiyle iddianame düzenledi.

F.D. hakkında dava açıldı

Savcılık, olaya ilişkin yaptığı değerlendirmede 250 kişinin yolu kapatması üzerine Okmeydanı'na polis ekiplerinin yönlendirildiği ve gösterici gruba müdahale edildiği, dağıtılan grubun tekrar toplanarak polis ekiplerine taş, parça tesirli el yapımı bomba atarak fiili saldırıda bulunduklarını belirtti. İddianamede, polisin gruba müdahalesi esnasında Berkin Elvan'ın kafasına gaz fişeği isabet ederek yaralandığı kanaatine varıldığı ifade edildi. Tanık beyanları, olay yerine ait görüntü çözümleri, adli tıp kurumu raporları sonucunda polis memuru F.D. hakkında dava açıldığı belirtildi.

Gaz tüfeği kullanıp kullanmadığını hatırlamıyormuş

Polis memuru F.D.'nin ifadesinde ise, olay yerinde trafiği kapatan gruplara müdahale ettiklerini ve olay anında ZET (gaz tüfeği) silahını kullanıp kullanmadığını hatırlamadığını söyledi.

Savcılık olay sonrası yapılan incelemelerde Berkin Elvan'ın üzerinden 11 adet torpil çıktığı tespitine de yer verdi.

42 polis hakkında takipsizlik kararı

Bu arada soruşturma kapsamında ifadelerine başvurulan 42 polis hakkında ise takipsizlik kararı verildiği belirtildi.

Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan'ın şikayetçi olarak yer aldığı iddianame, İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. İddianame kabul edilirse polis memuru F.D. önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Olayı soruşturan savcılardan Mehmet Selim Kiraz öldürülmüştü

Berkin Elvan'ın yaralanmasından sonra başlatılan soruşturmayı ilk olarak savcı Adnan Çimen, sonra Abdullah Yıldırım ve Faruk Bildirici soruşturmayı yürüttü. Savcı Bildirici Antalya'ya atanınca, dosya yeni savcısı belirlenene kadar zorunlu işlemlerin yapılması için yine Memur Suçları Bürosu'nun bir diğer savcısı Seyfettin Atıcı'ya verildi. Savcı Atıcı, dosyanın yeni savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın belirlenmesine kadar sadece zorunlu işlemleri yaptı. Berkin Elvan soruşturmasının beşinci Savcısı Mehmet Selim Kiraz oldu. 

Savcı Kiraz, şüpheli sayısını üçe indirdi. Soruşturma devam ederken Savcı Mehmet Selim Kiraz, 31 Mart 2015'te İstanbul Adalet Sarayı'ndaki odasında şehit edilmişti. Soruşturmaya daha sonra Savcı İsa Dalgıç görevlendirilmişti.(dha)
berkin elvan gezi parkı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?