Fitch 2017 raporundan Türk bankalarına kötü haber!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bugün yayımlanan raporunda 2017 için Türk bankacılık sektörü görünümünü durağandan negatife çektiğini duyurdu. Türk bankacılık sektörü adına alınan bu kararda 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin de etkisi olduğuna değinildi.

Fitch 2017 raporundan Türk bankalarına kötü haber!
Bu içerik 1812 kez okundu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından bugün açıklanan rapordan Türk bankacılık sektörünü üzecek haber geldi. Fitch, 2017 için Türk bankacılık sektörü görünümünü durağandan negatife revize ettiğini açıkladı.

Bllomberg'te yer alan habere göre, Fitch tarafından bugün yayımlanan raporda siyasi riskler ve faaliyet ortamında artan risklere dikkat çekildi. Raporda "Artan risklerin bankaların kredi temel göstergeleri üzerinde baskı yapmasını bekliyoruz." değerlendirmesine yer verildi. Fitch, kur ve faizde volatilite potansiyelinin arttığına da dikkat çekti. 

15 Temmuz'a değindi

Raporda, Temmuz'daki başarısız darbe girişimi sonrasındaki belirsizliğin uzun vadede ekonomik performans ve bankaların varlık kalitesinde zayıflığa neden olmasının beklendiği ifade edildi. 

Raporda bu yılın ilk 9 aylık döneminde %3.3 olan sorunlu kredi oranının 2017 sonunda ılımlı yükselişle %4 civarında olacağı belirtildi.

Fitch tarafından değerlendirilen Türk bankalarının yaklaşık yüzde 80'inin negatif görünümde olmasının da görünümün negatife çekilmesinde etkili olduğu vurgulandı.(t24)

fitch türk bankacılık sektörü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?