Saldırı istihbaratı 37 gün öncesinden alınmıştı

İstanbul Beşiktaş'ta cumartesi gecesi art arda gerçekleşen iki bombalı saldırı ile ilgili, 3 Kasım'da Emniyet Müdürlüğü tarafından terör uyarısında bulunulduğu öğrenildi.Bu uyarının içinde spor alanları ve çevresinin güvenliğine de dikkat çekiliyordu.

Saldırı istihbaratı 37 gün öncesinden alınmıştı
Bu içerik 795 kez okundu.

İstanbul Beşiktaş'ta cumartesi gecesi art arda gerçekleşen iki bombalı saldırı ile ilgili, 3 Kasım'da Emniyet Müdürlüğü tarafından terör uyarısında bulunulduğu öğrenildi.Yaklaşık 350 kilogramlık patlayıcının kullanıldığı saldırı sonrasında 13 kişi gözalına alındı. İstanbul’da yaşanan saldırı sonrasında bir güvenlik zirvesi düzenlendi. PKK ile bağlantılı TAK terör örgütünün üstlendiği saldırı, Emniyet’in 3 Kasım’da yaptığı ‘terör saldırısı uyarısı’ndan sonra yapılması üzerin dikkatler güvenlik zafiyeti olabileceğine çekildi.

 

Spor alanları da tahmin edilen noktalar arasındaydı

İstanbul’da cumartesi günü Beşiktaş’ta ardarda ikili bombalı saldırı ile meydana gelen olaylardan yaklaşık 37 gün önce terör örgütlerinin eylem arayışında olduğuna dair isihbarat bilgisinin Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 81 il valiliği ile paylaşıldığı ortaya çıktı.3 Kasım tarihli yazıda, “Terör örgütlerinin sansasyonel eylem gerçekleştirme arayışında olduğu bugünlerde halkımızın yoğun olarak bulunduğu alışveriş merkezleri, havaalanları, limanlar, turizm bölgeleri, spor alanları, Marmaray, yüksek hızlı tren gibi raylı sistem, istasyon ve durakları, otogar, otobüs, metro durak ve istasyonları ile petrol boru hatları, enerji nakil hatları, barajlar gibi ekonomik ve stratejik önemi haiz tesisler ve benzerlerinin güvenliğinin tam olarak sağlanması önem arz etmektedir” ifadeleri yer alıyordu.

Valiliklerin alması gereken “güvenlik tedbirleri” ise şu şekildeydi:

-Kameralar sürekli incelenecek
-Arama yapılmayan kişi kalmayacak
-Otoparklarda araç kalmayacak.

Diyarbakır Valiliğinden açıklama yapıldı

5 Aralık tarihinde Diyarbakır Valiliği’nden yapılan ve 2 teröristin yakalandığına yönelik açıklamada, “Muhtemel terör olaylarına yönelik olarak yapılan çalışmalar kapsamında, sansasyonel eylemler gerçekleştirmek için dağ kadrosundan geldiği tespit edilen” teröristler olarak belirtilmişti.

kaynak:Cumhuriyet

beşiktaş saldırı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?