Sinemaseverlere müjde: 28. Kısa Film Festivali başlıyor!

Dünyanın önemli festivallerinden ödül kazanmış kısa filmlerin beyaz perdede boy göstereceği 28. Kısa Film Festivali 14 Aralık'ta başlıyor.

Sinemaseverlere müjde: 28. Kısa Film Festivali başlıyor!
Bu içerik 610 kez okundu.

Büyük bir kısmının dünyanın önemli festivallerinden ödül kazanmış kısa filmlerin beyaz perdede boy gösterdiği 'İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali' bu yıl  28. yaşını kutluyor. 14 Aralık'ta seyirciye kapılarını açacak olan festival, 21 Aralık 2016 tarihine kadar ücretsiz olarak sinemaseverlere sunulacak. Değişik gün ve saatlerde iki kez, Fransız Kültür Merkezi-Taksim ve İtalyan Kültür Merkezi-Tepebaşı, Alman Kültür Merkezi-Galatasaray sinema salonlarında Türkçe alt yazılı olarak gösterilecek.

Dünyanın çeşitli festivallerinde ödüller almış, Daughter of the Bridge, Islander’s Erst, Picnic, A Long Time Ago in Silesia, Yulya, Encounter, Balcony, Duellum, The Cats, Inner Land, The Bathtub, Spid, Age of Unreason bu filmlerden sadece birkaçı.

 Toplam 1690 film başvurdu

Programda, “Kurmaca, Belgesel, Canlandırma ve Deneysel” filmler yer alıyor. Festivale toplam 1690 film başvurdu. Kişisel başvuruların dışında, Fransa UNIFRANCE, Polonya Krakow Film Foundation, Almanya Goethe Institut, İtalya Roma Film Festival, İspanya Instıtuto Cervantes gibi film merkezleri tarafından seçilen kısa filmler de etkinliğin programında.

Ülkemizden 54 film programa alındı

Festivale başvuran filmler, ön elemeden geçiyor. Ulusal kısa metrajlar, uzman sinemacılardan oluşan bir seçici kurul tarafından izlenerek her kategorinin birincisine “Festival Başarı Plaketi” veriliyor. Bu yıl ülkemizden 54 film programa alındı. Uluslararası filmlerin sayısı ise 120. Toplam 174 film izleyici ile buluşacak. Bu yılın seçici kurulu; Armağan Lale, (Yapımcı) Ayhan Ergürsel (Kurgu Yönetmeni), Gizem Erdem (Oyuncu), Kaan Karsan (Sinema Yazarı) ve Nihan Belgin den (Yönetmen) oluşuyor.

Ödül Töreni Fransız Kültür Merkezi'nde

Etkinlik , özellikle Türk Sineması için bir arşiv görevini de yerine getiriyor. Her yıl düzenli olarak yayınlanan festival kataloğu, kısa film belleği için kapsamlı bir başvuru kaynağı oluşturuyor.

Festivalin kapanış ve ulusal yarışma ödül töreni, 21 Aralık 2016 Çarşamba günü, saat 18.00'de Fransız Kültür Merkezi salonunda gerçekleştirilecek.

kısa film 28. kısa film festivali
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?