Evrensel muhabiri Cemil Uğur tahliye edildi!

Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde “Silahlı terör örgütü propagandası yapmak” ve “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlaması ile tutuklu olarak yargılanan Evrensel Gazetesi Mersin muhabiri Cemil Uğur tahliye edildi.

Evrensel muhabiri Cemil Uğur tahliye edildi!
Bu içerik 386 kez okundu.

Evrensel Gazetesi Mersin muhabirleri Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat’ın “Silahlı terör örgütü propagandası yapmak” ve “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlaması ile yargılandıkları davadan sonuç çıktı. Davanın ilk duruşması Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada tutuklu yargılanan Cemil Uğur'un adli kontrol uygulamasıyla tahliye edilmesine karar verildi. Halil İbrahim Polat'ın ise adli kontrol uygulaması kaldırıldı.

Fatih Polat da salondaydı

Davayı izlemek üzere salonda Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, DİSK Basın İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren, PEN İnternational temsilcisi ve PEN Hapisteki Yazarlar Komitesi Başkanı Caroline Stockford, Günlük Morning Star gazetesi yazarı Steven Sweeney, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) ve NUJ üyesi Arif Bektaş, kapatılan Özgür Gazeteciler Cemiyeti başkanı Hakkı Boltan, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ve Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri yer aldı.

Cemil Uğur duruşmaya SEGBİS yöntemi ile katıldı

Avukatlar, tutuklu yargılanan Evrensel gazetesi muhabiri Cemil Uğur’un duruşmaya getirilmesi yönünde talepte bulunmuştu. Ancak Cemil Uğur duruşmaya SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) yöntemiyle katıldı.

"G
azdan etkilendiğimiz için yüzümüzü yıkamaya kahveye gittik ve orada gözaltına alındık” 

Duruşma Halil İbrahim Polat’ın kimlik bilgilerinin alınması ile başladı. Okunan iddianamenin ardından da Cemil Uğur SEGBİS yöntemi ile savunma yaptı. Suçlamaları kabul etmeyen Uğur, basın açıklamasını haber yapmak üzere eyleme gittiğini söyledi. Uğur, “Gözaltına alındığımızda elimizde kameralarımız vardı. Haber yapmaya gittim, polisin dağılma anonsu bizi bağlayıcı değil, bizim haber yapmamız lazım. Saldırının ardından gazdan etkilendiğimiz için yüzümüzü yıkamaya kahveye gittik ve orada gözaltına alındık” dedi.

"Mesleğimi icra etmek için orada bulunuyordum”

Uğur'un ardından Halil İbrahim Polat'ın savunmasına geçildi. Polat da, “Suçlamaları kabul etmiyorum. Mesleğimi icra etmek için orada bulunuyordum” diye savunma yaptı.

Savunmaların ardından savcı mütalasında tutuklu yargılanan Cemil Uğur’un adli kontrol uygulamasıyla tahliyesini istedi.

"Terör örgütü üyeliği ve propaganda yönündeki suçlamalara dönük herhangi bir delil yoktur”

Daha sonra konuşan avukat Sevil Aracı, “Gazetecilik faaliyetleri dışında olay yerinde herhangi bir şey yaptıklarına dair delil yok. Müvekkillerimizin el koyulan kamera ve fotoğraf makinalarında gazetecilik yaptıkları görülecektir. Ayrıca polis kamerasında da benzer bir sonuca ulaşılabilir. Mahkeme heyeti bu görüntüleri talep etmelidir. Terör örgütü üyeliği ve propaganda yönündeki suçlamalara dönük herhangi bir delil yoktur” dedi. Aracı, Cemil Uğur'un tahliyesini talep ederek, Halil İbrahim Polat'ın adli kontrol uygulamasının da kaldırılmasını istedi.

Cemil Uğur tahliye edildi

Savunmaların ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Evrensel muhabiri Halil İbrahim Polat için yurt dışı yasağı konularak, adli kontrol uygulamasının kaldırılmasına karar verdi. Tutuklu Cemil Uğur ise yurt dışı yasağı konularak adli kontrol uygulamasıyla tahliye edildi. (Kaynak: Evrensel)

cemil uğur evrensel gazetesi tahliye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?