Halep'te ateşkes ilan edildi!

Rusya tarafından yapılan açıklamaya göre Halep'in doğusundaki muhalif güçler ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında ateşkes sağlandı.

Halep'te ateşkes ilan edildi!
Bu içerik 725 kez okundu.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin ile Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre Halep'in doğusundaki muhalif güçler ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında ateşkes sağlandı. Çurkin, Suriye’de militanların Halep’i terk etmesi yönünde anlaşma sağlandığını belirtti. Ateşkesi doğrulayan Dışişleri Bakanlığı, "Halep'teki siviller ve muhalifler İdlib yönünde tahliye edilecek" açıklaması yaptı.

Bölgeye sivilleri taşıyacak otobüsler gönderildi

Mutabakata göre, ilk etapta bölgede sıkışan sivillerin Halep’in batısına çıkarılmasına öncelik verilecek. Bu amaçla bölgeye sivilleri taşıyacak otobüsler gönderildi.

Taraflar arasındaki uzlaşma, ikinci etapta, kent merkezinin doğusundaki silahlı muhaliflerin de güvenli şekilde tahliyelerini öngörüyor. Muhalif grupların büyük bölümünün kentten ayrılmayı kabul ettiği öğrenildi.

Sivilleri tahliye etmek için gönderilen otobüslerin bölgeye ulaştığı bildirildi.

BM'den ateşkese dair açıklama

BM Genel Sekreteri Ban yaptığı açıklamada "Halep'te tahliye için Türkiye ve Rusya arabuluculuğunda tarafların müzakerelerinin sürdüğünü anlıyoruz. Biz bu çabaları destekliyoruz." dedi.(t24)

halep ateşkes
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?