Halep'te siviller yine saldırıya uğradı!

Halep'te bozulan ateşkes bu sabah yeniden sağlandı. Siviller ve muhaliflerin tahliye edilmesi bekleniyordu. Ancak 20 otobüs ve 10 ambulanslık konvoy, İran destekli Şii milis grubundaki keskin nişancıların saldırısına uğradı, dört kişi hayatını kaybetti.

Halep'te siviller yine saldırıya uğradı!
Bu içerik 475 kez okundu.

Halep'te bozulan ateşkes bu sabah yeniden sağlandı. Siviller ve muhaliflerin de tahliye edilmesi bekleniyordu. Ancak 20 otobüs ve 10 ambulanslık konvoy, İran destekli Şii milis grubundaki keskin nişancıların saldırısına uğradı, dört kişi hayatını kaybetti. Konvoy geri döndü. Öğle saatlerinde konvoy yeniden harekete geçti. Rusya az önce 5 bin muhalif ve aile üyelerinin Doğu Halep'ten tahliyesinin başladığını resmen duyurdu.

Daha önce olanlar ise şöyleydi:

Otobüsler, Ramuse semti üzerinden çıkış yapmak amacıyla rejimin kontrol noktasına hareket etmişti. Uluslararası Kızılhaç Örgütü ve Suriye Kızılayı, konvoya refakat ediyordu.

Anadolu Ajansı, yeniden hareket eden konvoyun, kuşatma bölgesinden çıkabilmesi halinde, Türkiye sınırındaki İdlib'e yol alacağını bildirdi. Türkiye sınırındaki İdlib ili, Hatay'ın karşısına denk düşüyor.

AP'ye konuşan Suriyeli aktivistler, Halep'in doğusundaki sivillerin, tahliye işleminde kullanılan otobüs ve ambulanslara binmeye devam ettiğini bildirdi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, muhaliflerin kontrolündeki doğu mahallerinde bulunan 200 yaralının tahliyesinin sürdüğünü açıklamıştı.

Türk Kızılay’ına ait ambulanslar da var

Reuters'ın haberinde, tahliye işlemlerine Türk Kızılayı'na ait ambulansların da katıldığı bildirilmişti. Rusya Savunma Bakanlığı, 5 bin muhalif ve aile üyelerinin Doğu Halep'ten tahliyesinin başladığı da eklenmişti. TASS'a konuşan bir Rus askeri yetkilisi, tahliye edilecek kişilerin, 21 kilometre uzunluğundaki insani koridor üzerinden götürüleceğini belirtildi.

Halep'in doğusunda yaşanan gelişmeler doğrultusunda Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı'nda olası yaralı gelişlerine karşın ambulans bekletilmeye başlanmıştı.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Halep'ten yola çıkan tahliye konvoyuna İran destekli Şii milislerin saldırdığını ve bunun sonucunda dört kişinin öldüğünü söylemişti. Kınık, bir haber kanalında yaptığı açıklamada, son duruma ilişkin "İran destekli Şii milisler Halep'te tahliye konvoyuna saldırdı. Dört ölü, 40'ı ağır 500 yaralı var" diye konuşmuştu.

Rusya’dan gelen açıklama ise şu şekilde:

Rusya Savunma Bakanlığı, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatı üzerine, Suriyeli muhaliflerin tahliyesine Rus askerlerinin öncülük etmeye hazırlandığını açıklamıştı. Açıklamada, Suriyeli yetkililerin, İdlib'e tahliye edilecek muhaliflerin ve ailelerinin güvenliği için garanti verdiği belirtilmişti.

Muhaliflerin ve ailelerinin bindirileceği 20 otobüsün, Rus İHA'larınca izleneceğinin ifade edildiği açıklamada, açılan insani koridordan ilerleyecek olan konvoya 10 da ambulansın eşlik edeceği bildirilmişti.

Konvoylar, Rus ordusuna ait insansız hava araçları tarafından takip ediliyor. Suriye devlet televizyonu, Doğu Halep'ten tahliye edilecek muhaliflerin ve aile üyelerinin sayısını 4 bin olarak duyurdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile telefon görüşmesi yaptı. Karşı taleb ile gerçekleşen görüşmede, Halep’teki son durum ele alındı.

Tahliyelerin başladığını duyurmuşlardı

Esad rejimini destekleyen Lübnanlı Şii Hizbullah örgütünün medya birimi bu sabah yaptığı açıklamada, bozulan ateşkesin gece süren temaslar sayesinde devreye girdiğini ve Halep'ten tahliyelerin "saatler içinde" başlayacağını duyurmuştu.

Açıklamada, "Müzakerelere katılan taraflar arasında yoğun temaslar sonunda silahlı savaşçıların birkaç saat içinde Halep'in doğu mahallelerinden çıkmaları için ateşkesin yeniden devreye girmesi sağlanmıştır" denilmişti.

Ateşkes ihlal edilmişti

Türkiye'nin arabuluculuğunda önceki gün saat 19.00 sularında, Rusya öncülüğündeki rejim güçleri ile Doğu Halep'teki silahlı muhalif gruplar arasında ateşkes sağlanmıştı. Mutabakatla, sivillerin ve silahlı muhaliflerin Doğu Halep'ten güvenli biçimde tahliye edilmeleri, Halep'in güneybatısında yer alan muhaliflerin kontrolündeki İdlib iline nakledilmeleri öngörülmüştü. Ancak İran komutasındaki Şii milisler ve rejim ordusu, bölgeden ilk etapta çıkarılmak istenen yaralılara izin vermeyerek, sabah saatlerinde ateşkes ihlallerine başlamıştı.

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin, Suriye'nin doğu Halep bölgesinde ateşkesi ihlal eden rejim güçleri ve destekçilerinin büyük bir ihtimalle savaş suçu işlediğini ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirtti. Hüseyin, yaptığı yazılı açıklamada, "Ateşkesin bozulmasının nedenleri tartışılırken Suriye hükümetine bağlı güçler ve onların müttefiklerinin küçük bir alana sıkışmış sivillere yönelik çok daha şiddetli bir bombardıman başlatması neredeyse kesin bir şekilde uluslararası hukukun ihlalidir ve büyük bir ihtimalle de savaş suçu oluşturmaktadır" ifadesini kullandı.

Kaynak : AA

halep suriye esed rusya türkiye kızılay
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?