Mete Yarar: Türkiye'nin etrafı ateş çemberi

Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar Türk-Amerikan Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından New York'ta düzenlenen "Darbe Girişimi ve Türkiye Üzerindeki Etkileri" panelinde yaptığı konuşmada, 15 Temmuz'daki darbe girişimini, o gece yaşananları "direniş", arkasından yaşananları da "diriliş" olarak değerlendirdiğini söyledi.

Mete Yarar: Türkiye'nin etrafı ateş çemberi
Bu içerik 393 kez okundu.

Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar Türk-Amerikan Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından New  York'ta düzenlenen "Darbe Girişimi ve Türkiye Üzerindeki Etkileri" panelinde  yaptığı konuşmada,  15 Temmuz'daki darbe girişimini, o gece yaşananları "direniş", arkasından yaşananları da "diriliş" olarak  değerlendirdiğini söyledi.

Önce direniş, sonra diriliş
Yarar, Türk-Amerikan Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından New  York'ta düzenlenen "Darbe Girişimi ve Türkiye Üzerindeki Etkileri" panelinde  yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yaklaşık 4 senedir yaşadığı sıkıntılara  bakıldığında 15 Temmuz'daki darbe girişimin bunun bir parçası olduğunu ifade  ederek o gece yaşananları "direniş", arkasından yaşananları da "diriliş" olarak  değerlendirdiğini söyledi.
 
Fransa'nın üç terör saldırısı yaşadığını ve üç defa OHAL'i uzattığını  kaydeden Yarar, Türkiye'nin ise ortak hareket eden üç terör örgütü DEAŞ, PKK ve  Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele ettiğine dikkati çekti.


Yarar,  sözlerini şöyle sürdürdü:
"Zor bir süreç ve bu sürecin sorumlusu biz değiliz. Birçok kişi  yıllardan beri aynı şeyi söylüyor; 'Türkiye, Suriye ve Irak politikalarının  bedelini ödüyor' diyor ama Türkiye 2003'te tezkereyi reddetti. Irak savaşında 1  milyon Müslüman öldü... Suriye'de Türkiye'nin en büyük itirazı 'Siz karışmayın  biz kendi aramızda çözelim' dediğinde başta ABD olmak üzere NATO ülkeleri 'Siz  katil Esed ile iş birliği mi yapıyorsunuz' demişti. Libya'da Kaddafi'nin  devrilmesi sırasında NATO'ya engel olmak için çabalayan ülke yine bizdik. Bugün  Libya diye, Suriye diye, Irak diye bir ülke yok."
Bölgeye huzur gelmesini umut ettiğini dile getiren Yarar, "Ancak ne  Suriye'de ne Irak'ta önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde böyle bir huzurun gelmesi  maalesef mümkün gözükmüyor." dedi.


"Türkiye'nin önünün çok açık olduğuna inanıyorum"
Türkiye'nin kendisine sorun yaratanları Türkiye toprakları içerisinde,  sınırında kabul etmemesi gerektiğini vurgulayan Yarar, sınır ötesinde bunlarla  mücadele edilmesi için Türkiye'nin üç dört yıldır eğitim, teknoloji ve diplomasi  yoluyla bunun hazırlığını yaptığını kaydetti.


Yarar, "Dağda başarılı olamayan terör örgütü şehirlerde eylem yapmaya  başladı. Depremin ilk etkisi gibi bu kırılma anının şiddetini yaşayacağız. Bu  kırılma anını doğru atlatabilirsek, kendi içimizdeki farklılıkları birleştirerek  çıkartabilirsek, Türkiye'nin önünün çok açık olduğuna inanıyorum." diye konuştu.

"15 Temmuz'da benim iki uyarım vardı"
Yarar, Kayseri'de düzenlenen terör saldırısının ardından sosyal  medyada provokasyonlar yapıldığını, farklı mezhep ve etnik gruplar üzerinden  Türkiye'yi iç savaşa doğru sürüklemeye çalışan bir görüntü yaratılmaya  çalışıldığını belirterek "15 Temmuz sonrası benim iki uyarım vardı. Türkiye'de iş  savaşa sürükleyecek suikastlar ve bu tür saldırılar. Bir de ekonomik anlamda  saldırı yapacaklar ve şu an hep beraber saldırıya başladılar." ifadesini  kullandı.

mete yarar türkiye new york 15 temmuz kayseri pkk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?