Halep'in sosyal medyadaki sesi Bana tahliye edildi

Suriye'nin Halep kentinde tahliyeler devam ederken, katliamı dünyaya sosyal medya üzerinden duyuran 7 yaşındaki Bana Alabed'in güvenli bölgeye geçtiği öğrenildi.

Halep'in sosyal medyadaki sesi Bana tahliye edildi
Bu içerik 837 kez okundu.

Suriye'nin Halep kentinde tahliyeler devam ederken,  katliamı dünyaya sosyal medya üzerinden duyuran 7 yaşındaki Bana Alabed'in tahliye edilerek güvenli bölgeye geçtiği öğrenildi.

İdlib'teki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre,  Alabed ailesi, bugün doğu Halep'ten çıkan otobüslerle Türkiye sınırında muhaliflerin kontrolünde bulunan İdlib bölgesine geldiler.

Tahliyeler devam ediyor

Türkiye ile Rusya’nın arabulucuğu ve garantörlüğünde dün muhalifler ve rejim güçleri arasında sağlanan mutabakat üzerine, Halep'te tahliyeler yeniden başlatıldı. Bunun karşılığında sabah saatlerinde İdlib'te muhaliflerin kontrolündeki Fua ve Kefreya beldelerinden tahliye konvoyları yola çıktı.Doğu Halep'teki sivillerin İdlib'e tahliyesi devam ediyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile sosyal medya üzerinden görüşmüşlerdi

Doğu Halep'in Katırcı mahallesinde yaşayan Bana ve İngilizce öğretmeni olan annesi Fatma, 3 ay önce Twitter'da açtıkları hesapla dünyaya, katliamın sona ermesi için harekete geçme çağrısında bulunmuşlardı. Anne Fatma, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na mesaj göndererek yardım çağrısı yapmış, Çavuşoğlu da yanıtında kuşatmadaki diğer sivillerle birlikte Bana'nın ailesini güvenli şekilde kurtarılacağına dair söz vermişti.

332 bin takipçisi olan Bana Alabed'in hesabında annesi şunları yazmıştı: "Sayın Çavuşoğlu, dün umudumuz vardı. Ancak şimdi neler oluyor? Lütfen bize yardım edin. Zamanımız kalmadı. Teşekkürler."

Çavuşoğlu mesaja şu şekilde cevap vemişti; "Umudunu koru kardeşim. Türkiye sizin seslenişinizi duyuyor. Sizin ve Suriye’de birçok çocuğun yaşadığı bu kâbusu sonlandırmak için çok çalışıyoruz."

 

halep
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?