Ethem Sarısülük davasında sanık Şahbaz'a 1 yıl 4 ay hapis cezası

Gezi Parkı olayları sırasında Ankara'da başına isabet eden bir kurşun sonucu hayatını haybeden Ethem Sarısülük davasında mahkeme heyeti tarafından sanık polis memuru Ahmet Şahbaz'a "Meşru müdafaada kastı aşarak ölüme neden olma" suçundan 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası verildi, ceza adli para cezasına çevirildi.

Ethem Sarısülük davasında sanık Şahbaz'a 1 yıl 4 ay hapis cezası
Bu içerik 749 kez okundu.

Gezi Parkı olayları sırasında Ankara'da başına isabet eden bir kurşun sonucu hayatını haybeden Ethem Sarısülük davasında mahkeme heyeti tarafından sanık polis memuru Ahmet Şahbaz'a "Meşru müdafaada kastı aşarak ölüme neden olma" suçundan 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası verildi, ceza adli para cezasına çevirildi.

Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında Ethem Sarısülük'ün ölümüne ilişkin dava duruşması  Aksaray Ağır Ceza Mahkemesinde, müşteki yakınları ve taraf avukatlarının katılımıyla gerçekleşti.Tutuksuz yargılanan sanık polis memuru Ahmet Şahbaz, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile beraber katıldı.

Mahkeme başkanı, heyet tarafından delillerin ayrıntılı olarak incelendiğini, tarafların dinlenildiğini, araştırılacak başka bir husus kalmadığı için davayı karara bağlayacaklarını belirtti.

"Kasıtla hareket etmedim"

Her iki tarafın birer avukatına söz verilmesinin ardından son sözü sorulan sanık Şahbaz, "İstediğim, konunun özüne bakılması, adaletli karar çıkması. En ufak kasıtla hareket etmedim. Eylemci grubun yoğun saldırıları kayda geçmiştir. Havaya ateş ettim. Yoğun şekilde taşlara maruz kaldım. Ağaç kütüğü, beton kolonu değilim. O kadar taş atıldı. Bir olumsuzluk yaşanmaması için silahı havaya tuttum. Bu kaza yaşanmışsa eylemcilerin beni taşlamasından olmuştur" ifadelerinde bulundu.

1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası, 10 bin 100 lira adli para cezasına çevirildi

Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti tarafından, sanık polis memuru Ahmet Şahbaz'a, "Meşru müdafaada kastı aşarak ölüme neden olma" suçundan 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası verildi. Verilen hapis cezası, 10 bin 100 lira olarak adli para cezasına çevirildi.

Karar sonrası müşteki avukatı ve yakınları, "Para cezası mı veriyorsunuz?" diyerek duruma tepkilerini gösterdiler.

Davada neler olmuştu?

Davayı gören Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, Ethem Sarısülük'ün ölümüne ilişkin sanık polis memuru Ahmet Şahbaz'a, "Haksız tahrik altında adam öldürmek" ve "Kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanmak" suçundan 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası verilmişti.

Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 1. Ceza Dairesi kararı usulden bozmuş,  bazı tanıkların yargılama aşamasında dinlenmemesini, olayla ilgili temin edilen tüm görüntülerin mahkeme huzurunda izlenmesi gerekirken nerede izlendiği ve içeriği tutanaklardan anlaşılamayan görüntülerin hükme esas alınmasını bozma gerekçelerini vermişti. 

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, sanık avukatlarının başvurusu doğrultusunda nakil talebini kabul etmiş ve davanın Aksaray Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesine karar verilmişti.

AA

ethem sarısülük
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?