Almanya’daki tır faciası kaza değildi!

Almanya’nın başkenti Berlin’de Noel pazarına dalan Tır insanları ezdi. En az 12 kişi yaşamını yitirdi. Alman polisi ‘Kaza değildi’ dedi.

Almanya’daki tır faciası kaza değildi!
Bu içerik 968 kez okundu.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Noel pazarına dalan Tır insanları ezdi. En az 12 kişi yaşamını yitirdi. Alman polisi ‘Kaza değildi’ derken, terör saldırısı ihtimali üzerinde duruluyor. Olay akıllara, beş ay önce Fransa’nın Nice kentinde DEAŞ’ın üstlendiği kamyonlu saldırıyı getirdi. Olayın ardından gözaltına alınan Tır şoförünün Pakistan kökenli olduğu bildirildi. Alman basını, 23 yaşındaki şüphelinin, Almanya'ya geçtiğimiz şubat ayında mülteci olarak girdiğini belirtti. Saldırıdan sonra ilk kez konuşan Almanya Başbakanı Merkel, "Bu bir terör saldırısı" dedi. Saldırının ardından kaçan TIR şoförü yakalanırken, yanındaki kişi ölü bulundu.

Kasıtlı yapıldığı fikri netleşiyor

Berlin'de çeşitli hastanelerde tedavi altına alınan yaralıların birçoğunun ağır yaralı olduğu bildirildi. Alman polisi, sürücünün Tır'ı kasıtlı olarak hızla Noel pazarındaki kalabalığın üstüne sürdüğü görüşünde. Şüpheli, olay yerinden iki kilometre uzakta Cumhurbaşkanı Sarayı Bellevue yakınlarında yakalandı.

Noel pazarlarının kapatılması gündemde

Olay, Almanya'yı yasa boğarken, Noel pazarlarının kapatılıp kapatılmaması sorusu gündeme geldi. Güvenlik birimleri ve İçişleri Bakanlığı saldırının ardından güvenlik önlemlerini konuşmak için toplantı üstüne toplantı yapıyor. Sadece Berlin'de 100 Noel pazarı var. Güvenlik önlemi olarak Noel pazarlarının kapatılması gündemde.

Yanındaki kişiyi şoförün öldürmüş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor

Tır'ın Polonyalı sahibi, ölen kişinin kuzeni olduğunu, mal almak için Berlin'e gittiğini, Pazartesi öğlenden itibaren kuzeniyle telefon bağlantısı kuramadığını açıkladı. Saldırganın muhtemelen Polonyalı sürücüyü etkisiz hale getirdiği, ardından da Tır'ı pazar yerine sürdüğü düşünülüyor.

Şoför ile irtibat kesilmişti

Alman basını, Tır'ın Polonyalı sahibinin, aracın şoförü ile Pazartesi saat 16.00'dan itibaren irtibatının kesildiğini açıkladığını yazmıştı.

Saldırgan Pakistan asıllı

Saldırganın kimliğiyle ilgili birçok spekülasyon yapılırken, Alman basını Tır ile Noel pazarına saldıran kişinin Pakistan asıllı olduğunu duyurdu.

Terör örgütü bağlantısı yok

Alman basınındaki haberlerde, 23 yaşındaki Tır şoförünün, Almanya'ya geçtiğimiz şubat ayında bir mülteci olarak giriş yaptığı kaydedildi. Tagesspiegel gazetesi şüphelinin küçük suçlar nedeniyle poliste kaydı olduğunu ancak bilinen bir 'terör örgütü bağlantısı' olmadığını bildirdi.

Sorguyu federal savcılık yürütüyor

Kentin Tempolhof semtindeki mülteci yurdunda kalan saldırganın sorgusunu federal savcılık yapıyor. Polis, saldırıdan hemen sonra yakalanan saldırganın kimliğini tespit edince, kaldığı mülteci yurduna baskın düzenledi. Yurtta delil arayan polis, saldırgan ile ilişkisi bulunan diğer mültecilerin ifadesine de başvurdu.

Sığınma başvurusunda bulunmuş

31 Aralık 2015'te Almanya'ya giren saldırganın şubat ayında Berlin'e ulaştığı ve sığınma başvurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

Kaynak: Hürriyet Haber

almanya tır kazası noel pazarı merkel
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?