Tır faciasından Merkel'in mülteci politikası sorumlu tutuldu!

Tır faciasıyla ilgili Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Alman birinci televizyon kanalı ARD'ye yaptığı açıklamada, Berlin'de meydana gelen olayın herkesi sarstığını ifade etti.

Tır faciasından Merkel'in mülteci politikası sorumlu tutuldu!
Bu içerik 837 kez okundu.

Berlin'de güvenlik birimleriyle görüştükten sonra ancak olaya ilişkin net bir açıklama yapabileceğini dile getiren Maiziere, "Olayın arka planı ve gelişimi konusunda henüz kesin bir şey bilmiyoruz" dedi.

Pek çok şey saldırıya işaret ediyor

İnsanların üzerindeki psikolojik etkisi bakımından açıklamalarda seçilen kelimelerin önemli olduğunu vurgulayan Maiziere, incelemelerin sonucuna göre net açıklamalar yapılabileceğini kaydetti. Maiziere, "Şu anda 'saldırı'yı ağzıma almak istemiyorum ancak pek çok şey buna işaret ediyor" diye konuştu. Güvenlik birimlerine güvenilmesini isteyen Maiziere, "Bu olay tam olarak aydınlatılmadan biz durmayacağız" ifadesini kullandı.

Berlin’de Noel pazarındaki saldırıya tanık olan Türk Dilara Arslan, korkunç anları şöyle anlattı:

“Ben olay yerinin yanı başındaki kafede çalışıyorum. Gürültüyü duyunca olay yerine koştuk. Yerde yatan insanlar vardı. Herkes şok içindeydi. Kimi yaralılara yardım ediyordu, bazıları kaçışıyordu. İnsanlar neye uğradığını şaşırmış haldeydiler.”

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck da yaptığı yazılı açıklamada, olay hakkında çok şey bilinmese de düşüncelerinin hayatını kaybedenler ve onların yakınlarında olduğunu belirtti.

"Bu, beni ve sayısız insanı üzen Berlin ve ülkemiz için kötü bir akşam" değerlendirmesinde bulunan Gauck, olayın ardından görev alan arama kurtarma ve güvenlik ekiplerine teşekkür etti.     

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert saldırıyla ilgili Twitter hesabından “Korkunç haberler. Başbakan (Angela) Merkel, İçişleri Bakanı ve Belediye Başkanıyla bağlantıda” diye bildirdi. Saldırının yaşandığı sırada Başbakanlıkta düzenlenen Uyum Ödülleri töreninde olan Başbakan Merkel, haberi duyar duymaz, törenden ayrıldı.

"Sorumlular yasalarımızın öngördüğü en sert biçimde cezalandırılacaktır”

Almanya Başbakanı Angela Merkel saldırıdan sonra ilk kez kameralar karşısına geçerek "Bu benim için çok zor bir gün, dün Berlin'de yaşananlar yüzünden hayal kırıklığı, şok ve üzüntü yaşıyorum" dedi. Olayın tam olarak aydınlatılmadığını ama bunun bir terör saldırısı olduğunu ifade eden Merkel, saldırının tüm ülkeyi birleştirdiğini söyledi. Merkel, "Sorumlular yasalarımızın öngördüğü en sert biçimde cezalandırılacaktır" diye konuştu. Saldırıyı “zalimce ve korkunç” diye nitelendiren Merkel, bütün Almanya’nın düşünce olarak olayda hayatını kaybedenlerin yanında olduğunu belirterek, yaralılar ve yakınlarının acılarını paylaştığını söyledi.

“Kötülük yaratılan korkunun bizi felç etmesine izin vermeyeceğiz”

Alman halkına seslenen Merkel, dayanışma çağrısında bulundu ve “Kötülük yaratılan korkunun bizi felç etmesine izin vermeyeceğiz” dedi. Öleden sonra olay yerine gideceğini söyleyen Merkel, saldırıyı gerçekleştirdiğinden şüphelenilen kişinin sığınmacı olma olasılığının ise kendisini üzdüğünü belirtti. “Tüm ülke onlarla birlikte yas içinde” diyen Merkel, eğer bu saldırıyı Almanya'dan koruma istemiş ve Almanya'ya sığınmış birinin yaptığı doğru çıkarsa, o zaman bunun çok daha iğrenç bir durum olacağını vurguladı ve şöyle dedi: “Daha dün aramızda olan, Noel Bayramı'na sevinen, Noel Bayramı'nı kutlama planları yapan 12 insan bugün aramızda yok. Bu acımasız ve sonuç olarak anlaşılmaz saldırı onların yaşamını elinden aldı. 40'ı aşkın yaralı insan yaşam ve sağlık mücadelesi veriyor. En başta onları, ölenleri yaralıları, ailelerini ve dostlarını düşünüyorum. Tüm ülke onlarla birlikte derin yas içinde.”

“Merkel’in mülteci politikası sorumlu”

Merkel güvenlik kabinesini olağanüstü toplantıya çağırdı. Güvenlik birimleriyle olayı değerlendireceklerini belirten Merkel, buradan bir sonuç çıkaracaklarını kaydetti. Merkel, Almanya'nın birlikte, özgür, açık bir yaşamı devam ettirme gücünü bulacağını vurguladı. Saldırganın şubat ayında Almanya'ya mülteci olarak sığındığı haberleri üzerine Başbakan Merkel'in mültecilere kapıları açan mülteci politikası sert tartışmaları alevlendirdi. Yabancı karşıtı sağ parti AFD, olaydan Merkel'in mülteci politikasını sorumlu gösterdi.

Kaynak: Hürriyet Haber

merkel almanya tır faciası noel pazarı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?