Avrasya Tüneli trafiğe açıldı

Asya ve Avrupa'yı deniz tabanından karayoluyla birleştiren Avrasya Tüneli'nin trafiğe açılması yarına (22 Aralık 2016) ertelendi.

Avrasya Tüneli trafiğe açıldı
Bu içerik 868 kez okundu.

Asya ve Avrupa yakalarını deniz altından karayolu ile ilk defa bağlayacak olan Avrasya Tüneli Projesi'nin (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi) açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve devlet erkanından çok sayıda ismin katılımıyla dün gerçekleşti. Tören kapsamında yapılan konuşmalarda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Avrasya Tüneli'nin bugün öğleden sonra hizmet vermeye başlayacağını söylemişti. Ancak, tören için kurulan ekipmanların sökülmesinin planlanan zamandan uzun sürmesi nedeniyle Avrasya Tüneli'nin trafiğe açılışı yarına ertelendi.

Avrasya Tüneli'nin açılışının yapılmasının ardından, tüneli merak eden vatandaşlar yağmurlu havaya aldırış etmeden Kumkapı'ya geldi. Tünelin trafiğe açılmasının ertelenmesiyle birlikte, vatandaşlar tüneli görmek için üst geçide çıktı. Uzun yıllar Kumkapı'da oturduğunu söyleyen bir vatandaş, "45 yıl burada oturdum, şimdilerde Bostancı'ya taşındım, tünel çok güzel oldu. Tünel Bütün İstanbul'a ve Türkiye'ye hayırlı olsun. Karşıdan buraya tüneli merak ettiğim için geldim" dedi.

Bağcılar'dan tüneli görmek için gelen bir başka yurttaş ise, "Tüneli görmek için Bağcılardan geldim. Şimdi öğrendim yarın açılacakmış, yarında inşallah geleceğim" şeklinde konuştu.Yalova'dan İstanbul'a geldiğini belirten Kamil Yıldırım, "Ticaretle uğraşıyorum, İstanbul'a mal almaya geldim. Yolumuzun üzeri olduğu için gelmişken bir bakayım dedim. Bu çalışma çok güzel oldu" diye konuştu.

Asya ve Avrupa'yı denizin altından birleştiren Avrasya Tüneli'nin açılması trafikte uzun süre vakit geçirmek zorunda kalan yetişkinleri mutlu ederken, açılışta kullanılan balonlar ise çocukları sevindirdi. Açılış ekipmanların sökülmesi sırasında yetkililer, balonları caddeden geçen ilkokul öğrencilerine verdi. Balonları okula götürerek arkadaşlarıyla oynayacağını ifade eden 5'inci sınıf öğrencisi, "Avrasya Tüneli çok güzel oldu. Benim arabam yok ama beni en çok mutlu eden şey, Avrasya Tünelinin süsleyen balonlar oldu. Balonları okula götürüp arkadaşlarımızla eğleneceğiz" dedi.

Avrasya Tüneli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?