Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi "özel yetenek sınavı"nı geri istiyor

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi’nin, YÖK’ün almış olduğu “özel yetenek sınavının kaldırılması ve merkezi sistem ile öğrenci alımı” kararına itirazları sürüyor. Endüstri ürünleri tasarımı ve iç mimarlık bölümlerini kapsayan uygulama ile ilgili öğrenci ve akademisyenler özel yetenek sınavının geri getirilmesi görüşünde.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi
Bu içerik 5840 kez okundu.

1883’te Sanayi-i Nefise Mektebi adıyla kurulan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi akademisyen ve öğrencilerinin gündemi, Yüksek Öğretim Kurumu(YÖK)’nun “özel yetenek sınavının kaldırılması”na ilişkin kararı. Fakülte akademisyenlerinden Ahmet Çetin Eyüp, konu ile ilgili şunları söyledi:

“2016 yılı Eylül ayında ilk itiraz yapıldı, endüstri tasarımı bölümünden istenen çizim nedir konusu, bölüm mezunlarının kazanmış oldukları ödüller ve Mimar Sinan’ın özel yetenek sınavı ile devam etmesi gerektiğine dayanan bir geniş bir rapor hazırlandı.”

“Sanayi zamanı beklemez”

Eyüp, “Düşünerek çiziyorlar, çizen insan aklındakini kalem kullanarak ifade ediyor.Çalışma ortamında hızlı çizim ve sunum önemli.Sanayi zamanı beklemez, hızlı olmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Sektörde fakülte MSGSÜ mezunlarının özellikle tercih edildiğini belirten Eyüp, “YÖK’ten cevap bekleniyor, çizemeyen öğrenci olduğu takdirde sorun yaşanır. Mimar Sinan ekolü bitmeye başlayacaktır” dedi.

Arçelik ile geçtiğimiz sene İtalya’da gerçekleşen bir Contemproray’de temsilcilerimiz olan MSGSÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı öğrencileri Evren Yazıcı ve Burcu Gürvardar’ın konu ile ilgili görüşlerini aldık.

 

Dilim kalem, anlatımı çizerek yapıyorum”

Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi ardından, Mimar Sinan’da hala eğitimine devam eden Evren, “Sektör Mimar Sinan öğrencilerini istiyor, dilim kalem anlatımı çizerek yapıyorum” diyor. YÖK’ün kararına ilişkin ‘ülkedeki tasarım anlayışını bitirecek’ ifadelerini kullanıyor.

 

Çizemeyen insan afallayabilir”

Fakülteye hazırlanma aşamasının lise birinci sınıf itibariyle gittiği kurslarla başladığını söyleyen Burcu, “Sektörde mezunlar, mezunlar ile çalışıyor; birbirlerinin dilini biliyorlar. Çizemeyen biri geldiğinde afallayabilir. Burada kısa sürede tasarımı arttıran; disiplin, sınav sistemi ve hocalar” diyor.

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi, YÖK’ün bu kararıyla ilgili, akademisyen, mezun, sanayici ve söz sahibi olabilecek herkesin katılabileceği bir panel düzenlemeyi planlıyor.

mimar sinan güzel sanatlar fakültesi YÖK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?