Reina saldırısının failinin Uygur olduğu öğrenildi!

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, A Haber'de katıldığı canlı yayında yılbaşı gecesi İstanbul Ortaköy'de düzenlenen saldırı, İncirlik'teki koalisyon varlığı ve Başbakan Binali Yıldırım'ın bu hafta gerçekleştireceği Irak ziyareti hakkında konuştu.

Reina saldırısının failinin Uygur olduğu öğrenildi!
Bu içerik 780 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, A Haber'de katıldığı canlı yayında yılbaşı gecesi İstanbul Ortaköy'de düzenlenen saldırı, İncirlik'teki koalisyon varlığı ve Başbakan Binali Yıldırım'ın bu hafta gerçekleştireceği Irak ziyareti hakkında şunları söyledi:

Saldırganın kimliği belli

“İstanbul saldırganının kimliği, muhtemel olabileceği yerler ve bağlantıları belirlendi. Saldırganın yurtdışına kaçma ihtimalini yok saymamakla beraber, daha çok yurt içindeki operasyonlardan netice alınması muhtemel.”

Saldırgan Uygur

“Saldırgan muhtemelen bir Uygur, ama uyruğu konusunda bir şey söylemek istemiyorum. Saldırıyı fiilen tek kişinin yaptığı aşikâr, ama yardım edenler olabilir.”

Petrol ticareti artacak

“İncirlik'teki koalisyon varlığının en azından milletçe sorgulandığını ve bunun hükümetin gündeminde olduğunu söylemek lazım. Başbakanın Irak ziyareti terörle mücadelede önemli kapı açacaktır; ticaretimizi özellikle de petrol ticaretimizi artıracak konular da masaya gelebilir”

Daha önce saldırının failinin bir Kırgız olduğu söylenmişti:

Yeni yılın ilk dakikalarında İstanbul Ortaköy'de bulunan Reina adlı gece kulübünde düzenlenen terör saldırısıyla ilişkilendirilen Kırgızistan uyruklu Iakhe Mashrapov Kırgız medyasına konuştu. TRT World, 'Reina saldırısı' failinin 28 yaşındaki Kırgızistan uyruklu Iakhe Mashrapov olduğunu öne sürdü. TRT World'ün tüm dünyaya İngilizce olarak duyurduğu haber yanlış çıktı. Haberi silen TRT World sosyal medya paylaşımlarını da kaldırdı.

Tüm iddiaları yalanladı

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Polis kaynaklarına dayandırılarak yapıldığı belirtilen haberde "Kırgızistan vatandaşı olan saldırgan, kasım ayında Kırgızistan’dan Türkiye’ye girdi ve aynı zamanda Suriye’de IŞİD saflarında eğitim gördü" diye belirtildi. Hakkında yapılan ‘Reina saldırısının faili’ haberlerinden sonra Iakhe Mashrapov, Kırgız medyasına konuştu. Mashrapov, pasaportunun medyada ‘terör saldırısının faili’ şeklinde sunulmasıyla ilgili konuştu ve tüm iddiaları yalanladı.

"Özür dileyerek beni başka bir uçağa bindirdiler"

Kırgız gazete Turmush’a konuşan Mashrapov, Türkiye’deyken polis tarafından ‘saldırgana benzerlik’ sebebiyle gözaltına alındığını ve sorgulandığını belirtti. Yahya Mashrapov, şu ifadeleri kullandı:

"1 Ocak’ta Bişkek’ten İstanbul’a uçtum. Ticaretle ilgili davaları tamamladım. Sonra İstanbul havaalanına geldim ve uçağa bindim. Kolluk görevlileri beni uçaktan çıkarttı ve beni birkaç saat sorguladılar. Yılbaşı gecesindeki terör saldırısıyla bağlantılı olarak sorgulanacağım açıklandı. Fotoğrafımın saldırgana benzediğini belirtip, özür dileyerek beni başka bir uçağa bindirdiler."

Kaynak: A Haber

 

reina ortaköy kırgız uygur
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?