Yıldırım: Başika'daki varlığımız mecburiyetten

Başbakan Binali Yıldırım, Bağdat-Erbil temaslarının ardından geldiği Ankara Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu. Yıldırım, Başika kapmına ilişkin "Varlığımız, keyfiyetten değil, mecburiyetten kaynaklanıyor" ifadelerini kullandı.

Yıldırım: Başika'daki varlığımız mecburiyetten
Bu içerik 585 kez okundu.

Başbakan Binali Yıldırım, Bağdat-Erbil temaslarının ardından Ankara Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım'ın açıklamaları şöyle:

Başika kampına değindi

"Sözlerimin başında Bağdat ve Kudüs'te meydana gelen patlamalarda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Son aylarda Başika kampı üzerine başlayan ve kamuoyuna yansıyan Irakla ilişkilerimizde olumsuz bir durum meydana gelmişti. Bunları düzeltmek için bu toplantı fevkalade faydalı oldu. Toplantı sonrası ortak bir bildiri yayınladık."

"Ortak hedef terörle mücadele"

"Ortak hedeflerimize baktığımızda terörle mücadele önde gelir. DEAŞ FETÖ PKK terör örgütlerine karşı birlikte mücadele edilmesi konusunda anlaştık. Ziyaretimizle ilişkilerimizde yeni bir dönem başlamış oldu. Başika'da bulunma sebebimizin terörle mücadeleden başka bir amacı yok. Sincar bölgesine PKK'nın konuşlanması milli güvenlik meselesidir. PKK Sincar'dan çıkacak. Bu konuda düşüncelerimizi ifaede ettik." 

Irak-Türkiye ilişkilerinde yeni dönem

"Irak Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönem başlamıştır. Bütün konuları daha yakından değerlendireceğiz. Bölgede ki terör varlıklarını engellemek için kordineli bir şekilde hareket edeceğiz. İki gün boyunca sürekli yoğun bir programla bu ziyareti tamamlamış olduk."

"Askerlerimiz görevini yapmaya devam edecek"

"Bu konudaki açıklamaları hiç bir tereddüte mahal vermeyecek şekilde yaptım. Oradaki varlığımız keyfiyetten değil mecburiyetten kaynaklanıyor. Nedir bu mecburiyet? Musul'un DEAŞ'tan temizlenmesi. Askerlerimiz görevini yapmaya devam edecek. Şartlar ne zaman müsait olursa bunlar oturulup konuşulacak ve sorun dostane bir şekilde çözülmüş olacaktır."

Anayasa değişikliğine ilişkin konuştu

"Meclis genel kurulunda milletvekilleri parti ve ya şahsı adına söz alır. Vatandaş herkesi dinler kararını verir. MHP'nin hangi oyu vereceği konusunda bir bilgi var mı? Biz AK parti MHP birlikte yola çıktık. Mecliste'de teklifimizi en iyi şekilde savunacağız. Sayın Bahçeli verdiği oyun EVET olacağını söyleyerek bu konudaki bütün spekülasyonları geride bırakmıştır."(cumhuriyet)

başbakan binali yıldırım başika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?