İstanbul'da 4 AVM "özel güvenlik timi" oluşturacak

Alışveriş merkezlerinin güvenliği konusunda yeni bir düzenleme yapılıyor. Emekli özel harekat polislerinden oluşturulacak timlerin, AVM'lerde görev yapacağı belirtildi. Uygulama İstanbul'daki dört büyük AVM'de başlatılacak.

İstanbul'da 4 AVM
Bu içerik 832 kez okundu.

Türkiye'de terör örgütlerinin art arda  düzenledikleri saldırıların ardından alışveriş merkezlerinin (AVM) güvenliklerinin nasıl sağlanacağı konusu gündeme geldi. Tartışmalar devam ederken, İstanbul'daki AVM'lerin yönetimleri tarafından, terör saldırılarını önlemek ya da saldırı anında müdahaleyi hızlandırmak için özel tim kurma kararı alındı.

Akşam Gazetesi'nin haberine göre, AVM yönetimleri tarafından yakın zamanda emekliye ayrılmış ve sıcak çatışma deneyimi olan emekli özel harekatçılardan timler kurma kararı alındı. Özel harekatçılarla görüşen AVM timleri 5-10 kişiden kurulacak. Buna göre AVM'lerin içinde ve girişine yakın bölgede sivil ya da resmi olarak görev yapacak eski özel harekatçılar olası saldırılara anında müdahale edebilecek. Saldırı anında ise silahla müdahale edilebilecek.

 

Yeni uygulamanın ilk adresi İstanbul

Yeni uygulama için emekli özel harekatçılarla İstanbul'daki 4 büyük AVM tarafından görüşme sağlandı. Sistemin yasal uygulaması ve silah kullanma yetkisiyle ilgili düzenlemelerin gözden geçirilmesinin ardından sistem en kısa sürede devreye girecek.

OHAL kapsamında "özel güvenlikler silah kullanbiliyor"

OHAL kapsamında yayımlanan 680 sayılı KHK ile, özel güvenlik görevlilerine silah kullanma yetkisi tanınmıştı. Aynı KHK, özel güvenliklerin silahlarını görev alanları dışına çıkarmasını engelliyordu.

avm güvenlik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?