Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde laiklik tartışması

Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerine laiklik tartışması damgasını vurdu.

Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde laiklik tartışması
Bu içerik 1271 kez okundu.

Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 'laiklik’ tartışmaları gündeme geldi. Sosyalist Parti’nin adayı eski Başbakan Valls, merkez sağın adayı Fillon’un seçim kampanyasında Katolikliği kullanmasının laikliğe aykırı bir tutum olduğunu söyledi.

"Bir siyasi projeyi din üzerinden oluşturmanın uygun olmadığını düşünüyorum”

Le Parisien’e konuşan Manuel Valls, "Herkesin dini inancına saygım var. Ancak bir siyasi projeyi din üzerinden oluşturmanın uygun olmadığını düşünüyorum” dedi. Fransa’nın Hristiyan kökenlere sahip bir ülke olduğunu ifade eden Valls, şöyle devam etti: “Ancak en eski Musevi topluluklardan birine sahibiz ve İslam da ülkede ikinci din. Bir projeyi katolik olarak nitelendirmek laik olan ülkemizin değerlerine aykırı.”

 “Fillon, Fransa sağ siyasetinde görülmemiş bir proje ile ortaya çıktı"

Merkez sağın adayı François Fillon'un siyasi projesini ‘Katolik’ olarak nitelendiren ilk cumhurbaşkanı adayı olduğunu belirten Valls, “Fillon, Fransa sağ siyasetinde görülmemiş bir proje ile ortaya çıktı. Çok sert ve ülkemizde büyük bir tasfiyeye yol açabilir” ifadelerini kullandı. Ön seçimleri kazanarak adaylığa hak kazanmayı ve Fillon’la karşı karşıya gelmeyi umduğunu söyleyen Valls, “Ülkemizin buna ihtiyacı var. Hiçbir şey aşırı sağın olduğu ikinci tur kadar kötü olamaz" dedi.(SPUTNİK)

FRANSA SEÇİM LAİKLİK TARTIŞMASI MERKEZ SAĞ FRANÇOİS FİLLON VALLS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?