Anayasa değişikliği için yapılan oylamanın sonuçları belli oldu

TBMM'de anayasa değişiklik teklifi maddelerinin görüşülmesine ilişkin olarak yapılan oylamada kapalı oy kullanılması gerekirken AKP'li vekillerin açık oy kullandıkları görüldü.

Anayasa değişikliği için yapılan oylamanın sonuçları belli oldu
Bu içerik 1155 kez okundu.

TBMM'de anayasa değişiklik teklifi maddelerinin görüşülmesine ilişkin olarak yapılan oylamada iç tüzük gereği kapalı oy kullanılması gerekirken AKP'li vekillerin açık oy kullandıkları görüldü.

TBMM başkanvekili oylama esasına uygun dedi

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, anayasa değişiklik teklifinin maddelerine geçilmesine ilişkin gizli oylamanın esasına uygun olarak gerçekleştirildiğini söyledi.

CHP Grup Başkanvekili :Dışarıdan ve göstererek oy kullandılar

Teklifin maddelerine geçilmesine ilişkin oylamanın ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, çoğunluk partisine sahip milletvekillerinin neredeyse tamamının oy kabinlerine girmeden, dışarıdan ve göstererek oy kullandıkları savundu. Altay, "Umarım bundan sonraki turlarda bu duruma meydan verilmemesi konusunda divan daha ciddi tedbir alır. Aksi durumda parlamentonun itibarına ve teklifin görüşmelerine ciddi gölge düşürecektir." dedi.

 

"Gizliliği ihlal eden varsa burada çekim yapan milletvekilleridir"

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise Meclis İçtüzüğü'ne göre, milletvekillerinin usulüne uygun şekilde oylamayı gerçekleştirdiklerini belirterek, "Kameraman olmaya çok hevesli arkadaşlar canlı yayın alışkanlığını sürdürüyorlar. Gizliliği ihlal eden varsa burada çekim yapan milletvekilleridir." diye konuştu. TBMM Başkanvekili Aydın da gizli oylamanın, esasına uygun olarak gerçekleştirildiğini ifade etti. Oylama sonrası teklifin birinci maddesi okundu. Verilen aranın ardından hükümet ve komisyonun yerine oturmaması üzerine Aydın, bugün saat 15.00'te yeniden toplanmak üzere birleşimi kapattı. Öte yandan, Başbakan Binali Yıldırım, Genel Kuruldan ayrılmadan önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile tokalaştı.

Oy sonuçları belli oldu

Yeni Anayasa Değişikliği Teklifi'nin TBMM'de görüşülmesi kabul edildi. Sonuçlar; oy sayısı 480, kabul 338, ret 134.

akp vekil oylama meclis anayasa değişikliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?