Dolmabahçe-Ortaköy arasında yer altına imar izni verildi

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde (İBB), alınan karara göre İstanbul’un en önemli boğaz hattı, turistik ve hafıza mekanlarından Dolmabahçe ve Ortaköy arasında bulunan alanda yer altına imar izni verildi.

Dolmabahçe-Ortaköy arasında yer altına imar izni verildi
Bu içerik 445 kez okundu.

İstanbul’un en önemli boğaz hattı, turistik ve hafıza mekanlarından Dolmabahçe ve Ortaköy arasında bulunan alanda yer altına imar izni verildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde (İBB), söz konusu bölge için yapılan 1/5 ölçekli imar planı oy çokluğuyla kabul edildi. Plan kapsamında Boğaz boyunca uzanan ve kat yükseklikleri sınırlı olan binalarda yerin iki kat altına kadar inilmesine onay verildi.

 Turizmin geliştirilmesini gerekçe gösterildi

Buna göre yer altına otel, özel okul, hastane ve özel sosyal kültürel tesis binalarının birinci ve ikinci bodrum katlarında konferans salonu, tiyatro, müze, sanat galerisi, ameliyathane, morg, yoğun bakım ünitesi, balo salonu, mescit, yüzme havuzu, kütüphane, teknik odalar gibi birçok yapı inşa edilebilecek.

İBB, turizmin geliştirilmesini gerekçe göstererek 15 Mayıs 2015 tarihinde turizm tesislerindeki bodrum katları inşaat alanına dahil edilmemesi yönünde karar almış, bu uygulama ‘gizli imar affı’ olarak yorumlanmıştı.

CHP: "Bu tür yoğunlaşmayı çok uygun bulmuyoruz” 

Konuyla ilgili olumsuz yönde oy kullanan İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, planın bölgede yoğunlaşma getireceğini savunarak, “Özellikle Boğaz hattında turizm ve sağlık yatırımı da olsa oradaki yoğunlaşmaya olumsuz katkıda bulunacağını düşünüyoruz. Eğer turizm tesisi yeniden yapılacaksa iki kat ilave bir tabloyla karşı karşıya kalınacak aynı zamanda yoğunlaşma getirecek. Bunun Boğaz hattında olduğunu düşünürsek bu tür yoğunlaşmayı çok uygun bulmuyoruz” diye konuştu.(DİKEN)

DOLMABAHÇE ORTAKÖY İBB RANT YER ALTINA İMAR İZNİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?