Anayasa değişikliği teklifi görüşmelerinde 3. gün

TBMM'de komisyondan geçip meclise sunulan anayasa değişikliği teklifine ilişkin görüşmelerin 3. günü başladı. 18 maddeden oluşan değişiklik teklifinin 3. 4. ve 5. maddesi için oylama sonuçlandı.

Anayasa değişikliği teklifi görüşmelerinde 3. gün
Bu içerik 4255 kez okundu.

Anayasa değişikliği teklifinin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde 3. güne geçildi. Bugün, 18 maddeden oluşan değişiklik teklifinin 3., 4. ve 5. maddelerinin oylanması bekleniyor. 

3. Madde için oylama başladı

18 maddelik Başkanlık sistemini öngören Anayasa değişiklik paketinin seçilme yaşının 25’ten 18’e düşürülmesini öngören 3. maddesi için oylama başladı.

3.maddenin oylanması esnasına çıkan kavgadan dolayı oylamaya 10 dakika ara verildi.

Yaşanan tartışma nedeniyle ara verilen 3. madde oylamasına yeniden başlandı.

3.Madde için oylama sonucu belli oldu

Yaşanan kavga nedeniyle ara verilip ardından baştan başlatılan 3.madde oylamasının sonucu belli oldu. Gerçekleşen oylamada  485 milletvekilinin oy kullandı. Oylamadan 341evet oyu, 139 hayır oyu, 3 boş oy, ve 2 geçersi oy çıktı. 3. Madde kabul edildi.

Görüşmelere 1 saat ara verildi.

4.Madde görüşülmeye başlandı

Verilen 1 saatlik aranın ardından cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin aynı anda ve 5 yılda bir yapılmasını içeren 4'üncü madde için görüşmeler başladı.

Anayasa değişikliği teklifinin 4.maddesi için oylama başladı.

4.madde için oylama sonucu belli oldu

Başkanlık sistemini öngören anayasa değişikliği teklifinin 1. turunda görüşülen 4. madde 343 kabul 139 ret oyuyla kabul edildi.

5.madde için görüşmeler başladı

Meclis Genel Kurulu'nda 5. maddenin görüşmelerine başlandı. 5. madde yedek milletvekilliği ve seçimlerin ertelenmesini öngörüyor.

Anayasa değişikliği görüşmeleri 12 Ocak Perşembe günü saat 14:00'te tekrar görüşülmek üzere sonlandırıldı.

CHP'li vekillerden kürsü işgali

Anayasa değişikliği teklifinin 5. maddesi için görüşmelerin yapıldığı sırada CHP'li Özgür Özel'in "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" konuşmasının ardından CHP'li milletvekilleri meclis kürsüsünü işgal etti.

CHP 5.madde için oylamaya katılmayacak

CHP'li vekillerin kürsüyü işgal etmesinin ardından görüşmeler bir süreliğine durdu ama tamamen engellenemedi. 5.madde görüşmelerinde direkt olarak oylamaya geçileceği açıklandı. CHP, 5.madde için yapılacak olan oylamaya katılmayacağını duyurdu.

5.madde için oylama sonucu belli oldu

Başkanlık anayasasının 5. maddesi 343 oyla kabul edildi. CHP'nin katılmama kararı aldığı oylamada toplam 354 oy kullanıldı. Görüşmelere 5 dakikalık ara verildi.

Oylanması beklenen 3. 4.  ve 5. maddeler şöyle:

MADDE 3- 2709 sayılı Kanunun 76 ncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Yirmibeş” ibaresi “Onsekiz” şeklinde, ikinci fıkrasında yer alan “yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar,” ibaresi “askerlikle ilişiği olanlar,” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 4- 2709 sayılı Kanunun 77 nci maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “C. Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Cumhurbaşkanının seçim dönemi MADDE 77- Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri beş yılda bir aynı günde yapılır. Süresi biten milletvekili yeniden seçilebilir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde birinci oylamada gerekli çoğunluğun sağlanamaması halinde 101 inci maddedeki usule göre ikinci oylama yapılır.”

MADDE 5- 2709 sayılı Kanunun 87 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “MADDE 87- Türkiye Büyük Millet Meclisinin görev ve yetkileri, kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak; bütçe ve kesinhesap kanun tekliflerini görüşmek ve kabul etmek; para basılmasına ve savaş ilânına karar vermek; milletlerarası andlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak, Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının beşte üç çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilânına karar vermek ve Anayasanın diğer maddelerinde öngörülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmektir.”

anayasa değişikliği tbmm 3. gün değişiklik maddeleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?