Kıbrıs Görüşmelerinde flaş gelişme: Taraflar haritalarını sundu

İsviçre'de bulunan BM Cenevre Ofisi'nde "Kıbrıs Sorunu" başlığı altında devam eden Kıbrıs müzakerelerinde taraflar haritalarını sundu ve sunulan haritalar BM'nin çelik kasasına kilitlendi.

Kıbrıs Görüşmelerinde flaş gelişme: Taraflar haritalarını sundu
Bu içerik 2151 kez okundu.

"Kıbrıs Sorunu" başlığı aldında İsviçre'de bulunan BM Cenevre Ofisi'nde, tarafların Kıbrıs sorununu çözmek için buluştukları müzakerelerde harita krizi yaşandı. Rum tarafında tarafların sunulan haritaların 'basına sızma' sına yönelik krizi meydana geldi. Müzakerelerde taraflar haritalarını sundu. Haritalar, BM'nin çelik kasasına kilitlendi.

"Yeni gelişmeler tehlikelere gebe"

Gazete Duvar'dan Nikolaos Stelya'nın haberine göre, Cenevre’de süren kritik Kıbrıs görüşmelerinde Kıbrıs Rum tarafında “kriz” havası hakim. Kıbrıs Rum tarafı sözcüsü Nikos Hristodulidis yeni gelişmelerin ‘tehlikelere gebe’ olduğu uyarısında bulundu. Kendi toplumuna sağduyu çağrısında bulunan Hristodulidis, “basına sızmaların” bir an evvel son bulması gerektiğini vurguluyor. Hristodulidis bugünkü görüşmelerde iki tarafın federal anayasanın değişimi ile ilgili bazı konularda hemfikir olduğu bilgisini paylaştı.

Harita ve toprak konuları masaya yatırıldı

Cenevre’de Kıbrıs sorununun çözümü için hayati önemde olan harita ve toprak anlaşmazlıkları da masaya yatırıldı.

İki liderin ve yakın çalışma arkadaşlarının katılımı ile yapılan görüşme öncesi açıklamalarda bulunan Kıbrıs Türk tarafının sözcüsü Barış Burcu, Türk tarafının yüzde 29,2’lik bir oranı masaya getireceği vurgusunda bulundu.
 
Kıbrıs Rum tarafının ise yüzde 28,2’lik bir oranla müzakereye girişmesi beklenmekte.

İki tarafın da haritalarını sunmasının ardından yerel saatle 19.50'de BM'nin çelik kasasına alınarak kilitlendi.

Zirvede bunlar yaşanırken, Kıbrıs ve Yunanistan basınına Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Lefkoşa FIR Hattı için NOTAM yayımladığı ve bu bölgede askeri tatbikat yapacağı bilgisi yansıdı.

Açıklanan son programa göre, yarın öğle saatlerinde iki heyet ve üç Dışişleri Bakanı güvenlik başlığı üzerine görüşmelere başlayacak.

kıbrıs kıbrıs sorunu kıbrıs müzakereleri cenevre birleşmiş milletler taraflar haritalarını sundu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?