BM Genel Sekreteri: 'Federe devlete çok yakınız'

BM Genel Sekreteri Guterres, Cenevre'deki tarihi Beşli Konferans'ta açıklamalarda bulundu. Üç gündür devam eden tarihi konuşmalara ilişkin konuşan Guterres, "İki toplumlu, federe devlete çok yakınız. Benim umudum bir çözüm olacaktır" dedi.

BM Genel Sekreteri: 'Federe devlete çok yakınız'
Bu içerik 2162 kez okundu.

"Kıbrıs görüşmeleri" başlığı ile İsviçre'nin Cenevre kentinde üç gündür süren ve dün akşamüstü tarafların haritalarını sunduğu Kıbrıs zirvesinde, bugün ilk kez garantör ülkeler dışişleri bakanları düzeyinde masaya oturdu. Beşli Konferans'ın açılışını Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptı.

"Benim umudum bir çözüm olacaktır"

Konferansta ilk tur görüşmelerinin ardından Guterres ile Kıbrıslı liderler Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis açıklamalarda bulundu. BM Genel Sekreteri Guterres, şu açıklamayı yaptı:

"İki toplumlu, federe devlete çok yakınız. Benim umudum bir çözüm olacaktır. Kıbrıs halkı bunu hak ediyor. Anlaşmaya ulaşmak için sıkı çalışıyoruz. 

Bir anda mucize beklememek gerekiyor, sabırlı olmak gerekiyor, aceleci olunmamalı. Hızlı bir çözüm yerine kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm amaçlıyoruz.

"Taraf tutmuyoruz"

Şunu unutmamalıyız, bu liderlerin anlaştığı bir çözüm olmayacak, halkların referandumla onaylayacağı bir çözüm olacak.

Çok net bir şekilde şunu ifade etmek istiyorum ki, BM olarak bizim görevimiz taraflara anlaşmaya varabilmeleri için destek olmak. Taraf tutmuyoruz. Bu çözümün bir umudun sembolü olmasını istiyoruz.

Tarihi olarak ilk kez sadece Ada halkının değil garantör ülkeleri de aynı masa etrafında toplamış bulunuyoruz."(cumhuriyet)

bm genel sekreteri cenevre guterres kıbrıs görüşmeleri kktc
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?