Çin:"Trump'ın gözünün yaşına bakılmaz"

Çin'in resmi yayın organlarından China Daily gazetesinde, ABD’nin yeni Başkanı Trump’ın göreve başladıktan sonra da Tayvan üzerinden "Tek Çin Politikasını" eleştirmesi durumunda "gözünün yaşına bakılmayacağı” uyarısında bulundu.

Çin:
Bu içerik 1738 kez okundu.

Çin, ABD’nin yeni Başkanı Trump’ın göreve başladıktan sonra da Tayvan üzerinden "Tek Çin Politikasını" eleştirmesi durumunda "gözünün yaşına bakılmayacağı” uyarısında bulundu.

Çin'in resmi yayın organlarından China Daily gazetesinde yayınlanan makalede, "Trump, Beyaz Saray'ı devraldıktan sonra da ikili ilişkilere vereceği zararı umursamadan Tayvan üzerinden Tek Çin Politikasına yönelik provokatif hamlelerini sürdürürse Pekin'in ona karşı acımasız olmaktan başka çaresi kalmayacaktır" ifadeleri kullanıldı.

Pekin, bu konuda kimsenin gözüne bakmayacaktır”

AA’da yer alan habere göre, Trump ile yaşanacak gerginliğin her iki taraf için de bedeli olacağına işaret edilen makalede, "Ancak müstakbel ABD Başkanı'nın oynadığı 'Tayvan oyununun' ne kadar özel hassasiyete sahip ve ne kadar ciddi sonuçlar doğurabilecek bir sorun olduğunu anlaması için bu bedellerin ödenmesi kaçınılmaz. Pekin, bu konuda kimsenin gözünün yaşına bakmayacaktır." yorumunda bulunuldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada "Dünyada sadece tek Çin var. Tayvan sorunu müzakere edilemez" demişti.

Başkanlık görevini 20 Ocak'ta devralmaya hazırlanan Trump, geçen hafta Wall Street Journal'a verdiği demeçte, "Tek Çin Politikası da dahil birçok konunun Çin ile pazarlık masasına yatırılabileceğini, çözüm için Pekin'in para politikaları ve uluslararası ticaret konusundaki tavırlarının belirleyici olacağını" açıklamıştı.

Çin ile Trump bundan önce neden çatışmıştı?

ABD’nin seçilen başkanı Donald Trump, Çin'in para politikasını ve Güney Çin Denizi'ndeki operasyonlarını twitterda eleştirmişti. Trump'ın tweetlerinin ardından üç gündür yükselmekte olan Çin yuanı düşüşe geçmişti.

ABD başkanı seçilen Donald Trump, Çin ile geçen hafta Tayvan üzerinden yaşadığı diplomatik gerilim sonrasında, Twitter üzerinden Çin'i eleştiren mesajlar yayınlamıştı.

"Çin para biriminin değerini düşürüp ABD şirketlerinin rekabet gücünü kırarken, ürünlerimize yüksek vergi koyarken (ABD, Çin mallarından vergi almıyor) ya da Güney Çin Denizi'nin ortasına askeri üs inşa ederken bize sordu mu? Hiç sanmıyorum" ifadelerini kullanmıştı.


 


  

 

trump çin tayvan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?