Astana'da Suriye barış görüşmeleri başladı

Türkiye ve Rusya'nın girişimleriyle Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleşecek Suriye barış görüşmelerine başlandı.

Astana'da Suriye barış görüşmeleri başladı
Bu içerik 1424 kez okundu.

Suriye iç savaşını durdurmak amacıyla askeri muhalefet temsilcileri, Beşşar Esed rejimi, Türkiye, Rusya, İran ve ABD heyetlerinin katılımıyla Kazakistan’ın başkenti Astana’da bir barış toplantısı yapılıyor.

Suriye konulu Astana toplantısına katılmak üzere askeri muhalefet temsilcileri ile danışmanlarından oluşan teknik heyet başkent Astana’ya ulaştı.

Muhalefet heyetini, toplantı devam ettiği sırada Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki Türk heyeti ziyaret etti, görüş alışverişinde bulunuldu.Ardından İngiliz, Fransız, Alman ve Danimarkalı diplomatların ortak heyeti ile muhalifler bir araya geldi.

Türkiye ve Rusya öncülüğündeki toplantıda birçok “ilk” gerçekleşecek

Suriye’de 30 Aralık’ta ilan edilen ateşkeste muhalifler adına garantör olan Türkiye ile Rusya Astana toplantısının öncülüğünü üstleniyor.

Astana’daki uluslararası toplantıda masaya oturacak Suriye Askeri Muhalefeti Heyeti’nde, iç savaşın önde gelen gruplarınca görevlendirilen toplam 14 kişi bulunuyor. Bu ekipte, Özgür Suriye Ordusu’nun Güney Cephesi komutanlığından da bir temsilci yer alıyor. Heyetin başkanlığını, sahadaki en büyük gruplardan İslam Ordusu’nun temsilcisi ise, Muhammed Alluş. Hukuk, siyaset ve medya danışmanlarından oluşan yaklaşık 40 kişilik bir ekip de Astana’daki grup ile birlikte çalışmaları sürdürüyor.

Astana’daki toplantının en önemli yönlerinden biri, Suriye askeri muhalefetinin, iç savaşın başından bu yana görüşmelere en geniş katılımı gerçekleştirmesi. Diğer taraftan Astana’ya katılmayan Ahraruş Şam gibi bazı gruplar ise ateşkes sürecine tam olarak uyuyor.

Askeri muhalefet ile Esed rejimi aynı masada

Diğer taraftan muhalifler Ankara’daki hazırlık toplantılarından yıllar sonra ilk kez büyük oranda görüş birlikteliği sağlamayı başardı. Batı başkentlerinde yapılan diğer toplantılardan farklı olarak, masada bulunanların tamamı bu sefer ilk kez sahada savaşanlar askeri gruplar tarafından oluşuyor.

Türkiye ve Rusya’nın öncülüğünde sağlanan bir diğer “ilk”, askeri muhalefet ile Esed rejiminin 6 yıllık iç savaşta aynı masada ilk kez doğrudan görüşmeler yapacak olması oluyor.

Ayrıca, Rusya ve İran da Astana görüşmeleri ile, ilk kez askeri muhalefeti bir araya gelmiş haliyle toplantı masasında karşılarında görme fırsatı buluyor.

Kaynak:AA

 

astana suriye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?