CHP referandum çalışmalarına başlıyor

Cumhuriyet Halk Partisi, TBMM'de kabul edilen ve gelecek aylarda referanduma sunulması beklenen anayasa değişikliği ile ilgili referandum çalışmalarına başlıyor.

CHP referandum çalışmalarına başlıyor
Bu içerik 2039 kez okundu.

Cumhuriyet Halk Partisi, TBMM'de kabul edilen ve gelecek aylarda referanduma sunulması beklenen anayasa değişikliği ile ilgili çalışmalara başlıyor.

AKP'nin 18 maddelik anayasa değişikliği teklifine karşı TBMM'de mücadele yürüten CHP, teklifin meclisten geçmesi üzerine referanduma çalışmalarına başlayacaklarını açıkladı.

CHP, meydanlara inmeye hazırlanıyor

Yakın zamanda, partisinin 81 il başkanı ve Parti Meclisi (PM) üyeleriyle yaptığı toplantılarda, referandum ihtimaline karşı partisinin yol haritasını belirleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, alanlara inmeye hazırlandıklarını belirtti.

Bu süreçte, değişik illerde yapılacak toplantı ve mitinglerle, halkla buluşacak olan Kılıçdaroğlu’nun, vatandaşlarla bire bir temas kurmak için ev ve esnaf ziyaretleri gerçekleştirmesi bekleniyor. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, sivil toplum kuruluşları ve sendikalar ile de bir araya geleceği ifade edildi.

Partinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeleri ve milletvekillerinin de kendi bölgelerinde yoğun çalışmalara imza atacakları söylendi.

Sosyal medya ve alanlarda çalışmalar yapılacak

Parti örgütleri de AKP'nin Anayasa değişiklik teklifine karşı çıkma gerekçelerini halka anlatmak için bir dizi çalışma gerçekleştirecek. Başkanlık sistemine karşı hazırlanan çeşitli broşürleri pazarlarda, otobüs duraklarında, sokakta, metro istasyonlarının giriş ve çıkışlarında halka dağıtacak olan örgütler, ev ve iş yeri ziyaretleri yapacaklar.

CHP, söz konusu sistem değişikline karşı mücadelesini sosyal medya ve internet üzerinden de yürütmeyi planlıyor.

Mustafa Kemal vurgulu kısa film hazırlandı

Bu kapsamda, anamuhalefet partisi tarafından, seslendirmesini Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun yaptığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk vurgulu bir kısa film düzenlendi. İzmir Marşı'nın yeniden yorumlandığı 2 dakika 45 saniyelik film, 2D animasyon tekniğiyle hazırlandı.Cumhuriyet'in ilanından bugünlere yaşanan sürecin anlatıldığı filmde, son dönemdeki gelişmelere atıfta bulunduğu görüldü.

Parti, sistem değişikliğine karşı çıkan, "Büyük Önder Atatürk" vurgulu çeşitli görseller ve kısa filmlerle, kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışacak.

"Anayasa değişikliğinin sadece CHP'yi değil, bütün vatandaşları ilgilendiriyor"

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Cumhuriyet'e ve rejime yönelik anayasa değişikliğine karşı TBMM'deki mücadelelerini sonuna kadar sürdürdüklerini açıkladı.

Değişikliğin TBMM'de kabul edilmesinin ardından artık yeni bir mücadele dönemine gireceklerini ifade eden Sındır, Türkiye'nin her noktasında bu değişikliğe karşı seslerini yükselteceklerini ifade etti.

Anayasa değişikliğinin sadece CHP'yi değil, bütün vatandaşları ilgilendirdiğinin altını çizen Sındır, tüm sivil toplum kuruluşlarının, sendikaların, meslek örgütlerinin bu değişikliğe karşı harekete geçmesini sağlayacaklarını söyledi. Sındır, Türkiye ekonomik sorunlarla ve terörle boğuşurken, dış politikada sorunlar yaşarken, ihtiyaç olmayan bir anayasa değişikliğini kabul etmelerinin mümkün olmadığını dile getirerek, şunları ekledi:

"Türkiye'nin her yerinde vatandaşlarımıza anayasa değişikliğinin olumsuzluklarını anlatacağız. Alanlara, meydanlara, sokaklara çıkacağız, evlere gideceğiz. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi 'sathı müdafaa' yapacağız. Biz bu mücadeleyi Kuvayımilliye hareketi gibi görüyoruz. Bunu başardığımızda Türkiye kazanacak. Öncelikli görevimiz toplumu harekete geçirmek, ayağa kaldırmak. Atatürk ilkelerini, Cumhuriyet'i ve demokrasiyi yok etmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Ben başarılı olacağımıza inanıyorum. Bu asla ve asla CHP'nin bir mücadelesi değil. CHP lokomotif olabilir ama asıl görev halkımıza düşüyor."

Kaynak:Birgün


 

chp referandum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?