Barolar Birliği Anayasa değişikliğine ilişkin karşılaştırmalı bir metin hazıradı

Türkiye Barolar Birliği, geçtiğimiz haftalarda meclisten geçen Anayasa değişikliğine ilişkin teklif ile ilgili karşılaştırma ve açıklamaların yer aldığı bir metin oluşturdu.

Barolar Birliği Anayasa değişikliğine ilişkin karşılaştırmalı bir metin hazıradı
Bu içerik 1877 kez okundu.

Türkiye Barolar Birliği (TBB), geçtiğimiz haftalarda meclisten geçen Anayasa değişikliğine ilişkin teklif ile ilgili karşılaştırma ve açıklamaların yer aldığı bir metin oluşturdu.

Bianet'de yer alan habere göre, hazırlanan çalışmada sol tarafta yürürlükteki metin, sağ tarafta ise değişiklik metnine yer verildi. Yürürlükteki bölümden çıkarılacak bölümler ve teklife eklenen bölümler ise işaretlenerek belirtildi. Her maddenin altında, Türkiye Barolar Birliği’nin madde değişikliği hakkında notları bulunuyor.


Değişiklik ve mevcut maddeler karşılaştırılarak açıklanıyor


Örneğin Türkiye Büyük Millet Meclisinin görev ve yetkilerini belirleyen madde 87 ile ilgili karşılaştırma şu şekilde:

Değişiklik:Anayasa değişikliği teklifinin 6. maddesiyle (Anayasa Komisyonu'nda 5.madde olarak kabul edilmiştir), Anayasa'nın 87. maddesinin değiştirilmesi teklif edilmekte ve "…Bakanlar Kurulunu ve Bakanları denetlemek…"görev ve yetkisinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin görev ve yetkileri arasından çıkarılması öngörülmektedir.

Değerlendirme:Bu durum, teklifin kabulü halinde, artık Türkiye'de Yasama Organı'nın Yürütme Organı üzerinde anayasal araçlar yoluyla herhangi bir siyasî denetim sahibi olamayacağı anlamına gelmektedir. Üstelik bu durum, Yasama ve Yürütme organları arasında "sert kuvvetler ayrılığı" modeli olarak bilinen ABD tipi saf Başkanlık Sistemlerini bile aşan bir değişiklik önerisidir. Zira anılan ülkede Yasama Organı (Kongre), Başkan'ın birlikte çalışacağı Bakanların göreve getirilmesinde önemli ölçüde söz sahibi olmaktadır. Dahası, Kongre Bütçe Yasası yoluyla Başkan'a harcama yetkisi verme tekelini elinde bulundurmakta ve Yürütme Organı üzerinde etkili bir denetim sahibi olabilmektedir.


TBB’nin bu değişiklik ile ilgili değerlendirmesi: 
“Bu kapsamda, önerilen Anayasa değişikliği teklifinde bakıldığında, her şeyden önce, Cumhurbaşkanı'nın Bakanları tek başına ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin onayı olmaksızın göreve atayabileceğinin öngörüldüğü anlaşılmaktadır.. Dahası, Cumhurbaşkanı tarafından hazırlanan Bütçe Kanun Teklifi'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından süresinde yürürlüğe konulamaması halinde, bir önceki yılın bütçesinin yeniden değerleme oranına göre artırılarak yürürlüğe konacağı kabul edilmektedir.”

Metnin tamamı için; http://anayasadegisikligi.barobirlik.org.tr/Anayasa_Degisikligi.aspx

anayasa barolar birliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?