Asghar Farhadi, Oscar ödül törenini boykot edeceğini açıkladı

ABD tarafından, İran'ın da aralarında bulunduğu 7 ülkeye getirilen vize sınırlaması sonrası en iyi yabancı film Oscar ödülü için yarışan "The Salesman" filminin Oscar ödüllü İranlı yönetmeni Asghar Farhadi töreni boykot edeceğini duyurdu.

Asghar Farhadi, Oscar ödül törenini boykot edeceğini açıkladı
Bu içerik 1103 kez okundu.

ABD tarafından, İran'ın da aralarında bulunduğu 7 ülkeye getirilen vize sınırlaması sonrası en iyi yabancı film Oscar ödülü için yarışan "The Salesman" filminin İranlı yönetmeni Asghar Farhadi töreni boykot edeceğini duyurdu.

Aynı filmin başrol oyuncusu olan 33 yaşındaki İranlı aktris, Taraneh Alidoost de Akademi ödüllerine katılmayacağını açıklayan isimlerden biriydi.

"Ayrıcalık olsa da törene katılmayacağım"

Oscarlı yönetmen Farhadi, ABD'ye seyahati ile ilgili belirsizliğin kabul edilemez olduğunu ifade ederek, "kendisine bir ayrıcalık yapılsa dahi" gelecek ay gerçekleştirilecek ödül törenine katılmayacağını belirtti.

"A Seperation" filmi ile 2011 yılında Oscar kazanan Farhadi, ABD ve İran'daki "şahin muhafazakarları" birbirine benzeterek konuşmasında şunlara yer verdi:

"Bunlar, ülkelerindeki insanlara, başka kültürler hakkında korkutucu bir resim göstererek farklılıklarını anlaşmazlıklara, anlaşmazlıkları düşmanlıklara, düşmanlıkları ise korkuya dönüştürmek istiyor. Umarım bu durum toplumlar arasında yeni bölünmelere yol açmaz"

Akademi adına yapılan açıklamada ise "Farhadi ve ekibinin kökenleri nedeniyle törene katılamama ihtimalinin aşırı kaygı verici" olduğu ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Oscar ödüllerinin, "ulusal, etnik veya dini kökenleri ne olursa olsun, dünyayla etkileşim kurmak amacıyla film yapanları kutlamak için" verildiğine yer verildi.

2017 yılı Oscar ödül töreninin gerçekleşeceği tarih olan 26 Şubat, İran vatandaşlarına 90 gün seyahat sınırlaması getiren tarih aralığı içinde yer alıyor.Trump'ın imzaladığı başkanlık yönergesine göre, Suriye vatandaşlarına da "süresiz vize sınırlaması" geliyor.

BBC Türkçe

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?