İran ile Amerika yeniden geriliyor!

Tahran ile Washington arasındaki ipler, İran'ın balistik füze denemesi nedeniyle bir kez daha gerildi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD'yi 'yeni gerginlik yaratmaması' konusunda uyardı.

İran ile Amerika yeniden geriliyor!
Bu içerik 2274 kez okundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault ile Tahran'da düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Zarif, ABD'yi "balistik füze denemeleri" nedeniyle "yeni gerginlikler yaratmaması" için uyardı.

Zarif, "İran'ın savunma programının ABD'nin yeni yönetimi tarafından yeni gerginlikler yaratmak için bahane olarak kullanılmamasını umuyoruz" dedi.

Zarif, ülkesinin gerçekleştirdiği balistik füze denemesinin P5+1 ülkeleri ile yapılan nükleer anlaşmanın ya da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) anlaşmayı onaylayan kararlarının bir parçası olmadığını söyledi.

ABD'nin İran'ın balistik füze denemesi yaptığına ilişkin suçlamasını ne doğrulayan ne de yalanlayan Zarif, ülkesinin hiçbir zaman bir başka ülkeye saldırmak için bu füzeleri kullanmayacağını savundu.

Zarif, "Hiçbir İran yapımı füze nükleer savaş başlığı taşıması için üretilmedi' ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault ise, "Tahran'a nükleer anlaşmanın savunucusu olarak geldim" dedi.

"Biz bu anlaşmaya saygı gösterilmesini istiyoruz" diyen Ayrault, anlaşmaya uyulmasının "ortak çıkar" olduğunu söyledi.

ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) bir yetkili, İran'ın hafta sonu yaptığı iddia edilen balistik füze denemesinin başarısız olduğunu öne sürmüştü.

AA muhabirine açıklama yapan Pentagon yetkilisi, İran'ın pazar günü orta ölçekli balistik füze denemesi gerçekleştirdiğini teyit ettiklerini söylemişti. Yetkili, "Denemenin yeri konusunda bir şey diyemeyeceğim ancak füze fırlatıldıktan sonra atmosfere geri girmeden infilak ettiği için denemenin başarısız olduğunu söyleyebilirim" demişti.

Kaynak : AA       

abd iran tahran washinton
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?