Papa: 'Tanrı, kadınları, hepimizin bir annesi olsun diye yarattı'

Vatikan Şehir Devleti Başkanı ve Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko, kadın haklarını konu alan açıklamaları ile gündem oldu.

Papa: 'Tanrı, kadınları, hepimizin bir annesi olsun diye yarattı'
Bu içerik 1898 kez okundu.

Vatikan Şehir Devleti Başkanı ve Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko, kadın haklarını konu alan açıklamaları ile gündem oldu.​ Françesko, "kadınların bu dünyada bulaşık yıkamak için değil, bir armoni oluşturmak için var olduğunu" söyledi.

Doğan Haber Ajansı (DHA) İtalya Temsilcisi Esma Çakır'ın haberine göre, daha önce de birçok açıklamasında kadın haklarına ilişkin ifadeler kullanan Papa, Vatikan’da konakladığı Azize Marta Konukevi’nin şapelindeki sabah duasında yine bu konuya değindi.

Tanrı’nın, hayvanların her türlüsünü yarattığını söyleyen Papa, "Ancak erkek yalnızdı. Sonra Tanrı, onun kaburgasından kadını yarattı. Birçok kez kadından bahsederken, sadece onun işlevselliğini konuşuyoruz; kadın şunu bunu yapmak için var. Oysa kadın, erkeğin sahip olmadığı bir zenginliği aktarıyor: armoni" diye konuştu.

Toplumlarda ataerkil bakış açısına ağırlık verilmesini eleştiren ruhani lider, "Kadınlar bulaşık yıkamak için var, şunu yapmak için var falan... Hayır, hayır: onlar bir armoni oluşturmak için var. Kadınsız bir dünyada armoniden söz edilemez. Kadınlar armoni, şiir ve güzellik demektir" ifadesini kullandı.

Kadın ve erkeğin birbirinden üstün olmadığını söyleyen Papa, sözlerine devam etti:

"İnsanları sömürmek, insanlığa karşı bir suçtur. Ancak kadını sömürmek bundan daha fazlasıdır, Tanrı’nın dünyaya vermek istediği armoniyi yok etmektir. Bu tamamen kişisel olmakla birlikte şunu düşünmek çok hoşuma gidiyor: Tanrı, kadınları, hepimizin bir annesi olsun diye yarattı."

papa katolik kadın hakları ruhani lider
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?