İlber Ortaylı'dan Mustafa Armağan'a Ağır Sözler..!

İlber Ortaylı, Atatürk hakkında çirkin ifadeler kullanan Mustafa Armağan ve Hasan Akar için çok sert konuştu. Ortaylı, "Allah'ın hödüğü. Suratına baksan, halde turp sattırmazsın. Bunlar cahil adamlar, ne bilirler tarihi." dedi.

İlber Ortaylı'dan Mustafa Armağan'a Ağır Sözler..!
Bu içerik 814 kez okundu.

 

Mustafa Armağan, TVNet'te yayımlanan 'Derin Tarih' isimli programda,  Mustafa Kemal Atatürk'ün, manevi kızı  Afet İnan ile ilişkisinin olduğunu ima etmişti. Armağan'ın sözlerine büyük tepki yağdı.

Konuyu tarihçi kimliğiyle değerlendiren Prof. Dr.  İlber Ortaylı, Armağan'a çok sert sözlerle yanıt verdi.

Tarihçi  İlber Ortaylı şunları söyledi:

Mustafa Armağan, kendi etnik kökeni yüzünden etnik milliyetçilik yapıyor. Normal bir adam  Kazım Karabekir'le Mustafa Kemal'i ne diye düşman gibi gösterir. Ne derdin var İstiklâl Harbi komutanlarıyla. Rahat bırakın İstiklâl Harbi komutanlarını.

"BUNLAR CAHİL ADAMLAR NE BİLİRLER TARİHİ"

Kimse bunlara bir şey demiyor. Mahallenin delisi gibi ben çıkıp söylüyorum. Herif kendine göre tarihi çarpıtıyor. Bunlar cahil adamlar, ne bilirler tarihi. Bi b.k bildikleri yok. Ne okuyacak ne bilecek. Allah'ın hödüğü suratına baksan halde turp sattırmazsın. Hepinizi ananız babanız üniversitelerde okutmuş. Dünya tarihini okuyacak kapasiteniz var. Birinci Dünya Harbi'nden sonraki  İtalya'yı,  Fransa'yı, Balkanları okuyacak kaynaklarınız var. Bunlara cevap da verilir ama böyle şey olur mu?

"BEN DÜNYADA BU KADAR MÜTEVAZİ BİR HOCA GÖRMEDİM"

Afet İnan'a çok ayıp edildi. Afet Hanım hem benim hocamdı hem de çocukları arkadaşım olduğu için gider gelirdik. Ben dünyada bu kadar terbiyeli, seviyeli, mütevazi, herşeyi gayet güzel anlatan şekerler şekeri bir hoca görmedim. Üniversitedeki çok insandan daha cesurdur. Gadre uğrayan insanları kendi kürsüsüne alır korur. Kaç tane böyle isim var. Şerafettin Turan (Atatürk'ün  Türk Dil Kurumu'nun son başkanı) bunlardan biri. Çok şeker bir kadıncağızdı, Allah rahmet eylesin. Her bakımdan mükemmeldi. Bir kere kadın yaşlanmasını bilen nadir Türk kadınlarındandı. Aynı şekilde  Sabiha Gökçen de öyleydi.

"O DÖNEMİN SUBAYLARI GEÇ EVLENİRDİ"

Bu adamlar zamanında kadınlarla iyi ilişkiler kursaydı, böyle s...k olmazlardı. Birinci Cihan Harbi'nin subayları bunlar. Hepsi çok geç evlenir. O devirde dünyanın her yanında erkekler 25'inden evvel evlenirdi. Bunun dışında kalan tek insanlar subay sınıfıydı.  Rusya, Avusturya-Macaristan ve Osmanlı'nın ordusunun zabitleri… Bunların hepsi aynı tornadan çıkmış gibidir. Eğitimleri, kültürleri, yeme içmeleri birbirlerine çok benzer. Bu sözleri söyleyenler ne bilirler.

HANGİ ÜNİVERSİTENİN AKLINA GELİR MUSTAFA ARMAĞAN'I ÇAĞIRMAK

(Mustafa Armağan'ın  İstanbul Üniversitesi'ne konuşmacı olarak davet edilmesi)

Dünyada hangi üniversitenin hangi fakültenin aklına gelir  Mustafa Armağan'ı tarih konuşturmak için oraya çağırmak. Böyle birşey yok. Harvard'da bir günde yüzlerce seminer olur. Tarih fakültelerinde, fizik fakültelerinde olur, her şey olur ama hepsinde bir kalite olur. Hepsi aynı ayarda değildir ama bir mantığı vardır çağırmalarının. Burada yok. Onu kim niye çağırıyor?

"ZÜBEYDE HANIM'A BUNLARI DİYEN HAYVANDIR"

(Nur Cemaati'nin 'Okuyucular' kolu hocalarından olduğu belirtilen  Hasan Akar'ın  Atatürk'e ve annesi  Zübeyde Hanım için söylediği sözler üzerine)

Bu Nurcuları efendi bilirdim. Okumuyorlar 'okuyucu' adını almışlar. Çok büyük terbiyesizlik.  Zübeyde Hanım'a bunları diyen hayvandır.

Kaynak: Aydınlık

ilber hoca mustafa armağan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?