Fransa'nın en genç cumhurbaşkanı göreve başladı..!

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande beş yıllık görev süresinin tamamlayarak bugün Elysee Sarayı'ndan yapılan törenin ardından görevi Macron'a devretti.

Fransa'nın en genç cumhurbaşkanı göreve başladı..!
Bu içerik 825 kez okundu.

Törene Macron'un eşi Brigitte Macron, pek çok politikacı ve üstü düzey bürokrat da katıldı. Macron görevinin ilk gününde ülkenin yeni başbakanını da açıklayacak. Macron görevi aldıktan sonra Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Fransa, Kuzey Kore'ye uluslararası sorumluluklarına uyma çağrısında bulunuyor" ifadesiyle Kuzey Kore'nin füze denemesi kınandı.

Tören öncesinde Hollande ve Macron yaklaşık yarım saat süren bir görüşme yaptı. Görüşmede Hollande, yaklaşık 300 olduğu belirtilen nükleer savaş başlıklarının kodlarını da Macron'a verdi. 

Görüşmenin ardından Hollande, Macron tarafından saraydan alkışlar arasında uğurlandı. Macron ve eşi Brigitte Macron daha sonra Elysee'nin merdivenlerinde gazetecilere poz verdi. Macron, Cumhurbaşkanı olarak yaptığı ilk konuşmada Avrupa Birliği'nin yaşadığı sorunlara vurgu yaparak "Avrupa ve dünya güçlü bir Fransa'ya bu kadar ihtiyaç duymamıştı. Özgürlük ve dayanışma için sesi çıkan güçlü bir Fransa" şeklinde konuştu. Macron, "AB, reform edilecek ve yeniden başlatılacak" şeklinde konuştu.

Macron göreve geldikten sonra Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan ilk açıklamada, "Fransa, Kuzey Kore'ye uluslararası sorumluluklarına uyma çağrısında bulunuyor" ifadesiyle Kuzey Kore'nin füze denemesi kınandı.

 

'FRANSA'YA HER ZAMAN İHTİYAÇ VAR'

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yemin töreninde yaptığı konuşmasında "Toplumdaki bölünme ve kırılganlıkların üzerinden gelinmeli" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bugün düzenlenen törenle görevi François Hollande’den aldı. Macron, yemin töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında, toplumdaki bölünmenin üstesinden geleceğini dile getirdi. Kendinden emin güçlü bir Fransa oluşturacağına vurgu yapan Macron, "Toplumdaki bölünme ve kırılganlıkların üzerinden gelinmeli. Dünya ve Avrupa’nın, özgürlük ve dayanışmayı yüksek sesle dile getiren güçlü Fransa’ya her zamankinden daha fazla ihtiyacı var" dedi.

Macron'ın önünde yüksek işsizlik oranı, aşırı sağcılık ve ülkenin ideolojik olarak kutuplaşması gibi mutlaka çözmesi gereken sorunlar bulunuyor. Görevi Macron'a devreden Hollande, anketlerde oldukça düşük gözüken popülaritesi nedeniyle ikinci dönem için Sosyalist Parti'nin adayı olmama kararı almıştı.

EN GENÇ CUMHURBAŞKANI

Görüşmenin ardından düzenlenen törende, Fransa'nın en genç cumhurbaşkanı olan 39 yaşındaki Macron'a en büyük Fransa devlet nişanı olan, I. Napolyon'un taktığı Legion Honneur takdim edildi.

Macron'un öğleden sonra Champs Elysees Caddesi'ndeki meçhul asker anıtı olarak bilinen Arc de triomphe de l'Etoile'yi (Zafer Takı) ziyaret ederek oraya çiçek bırakması bekleniyor.

Emmanuel Macron akşam saatlerinde de Paris Belediyesine geçerek burada konuşma yapacak.

Yaklaşık bir yıl önce kurduğu En Marche (Yürüyüş Hareketi) ile cumhurbaşkanlığı yarışının ilk turunda merkez sağ ve merkez solu yarış dışı bırakan hareketinin merkezde politikalar izleyeceğini bildiren Macron, ikinci turda aşırı sağcı Marine Le Pen'i açık ara geçerek cumhurbaşkanı seçilmişti.

Macron aynı zamanda şimdiye kadar milletvekili veya belediye başkanlığı görevi yapmadan cumhurbaşkanı seçilen ilk kişi oldu.

İLK ZİYARET ALMANYA'YA

Fransa'da cumhurbaşkanlığı yarışını aşırı sağ Le Pen'e karşı kazanan ve AB'ye nefes aldıran Fransa Cumhurbaşkanı Macron, başarılı olabilmek için Merkel'den yardım bekliyor. Macron, AB'de ortak bir maliye bakanı ve ortak bütçe istiyor. Ancak Alman Maliye Bakanı Schaeuble, öneriye sıcak bakmıyor. Maliye Bakanı Schaeuble, Macron'a yardım teklifleri yağdırılmasına karşı uyardı. Başbakan Merkel de Fransa'ya mali yardım konusunda temkinli. Merkel, ziyaret öncesi Macron'a sıkı işbirliği önerdi. Macron'un seçimlerde AB'den yana bir kampanya yürüttüğünü vurgulayan Merkel, “Biz sadece Fransa'ya yardım etmek için değil, Fransa'yla Avrupa yolunda ilerlemek için her şeyi yapacağız” dedi. Büyük umutlarla pazartesi günü Berlin'e gelecek olan Macron, Merkel'den istediğini koparabilecek mi, yoksa çantası boş mu dönecek?

fransa macron engeçcumhurbaşkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Bakanlıktan Vatandaşlıktan Çıkarılacaklar Listesi
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?
Nusr-Et'in 2017 yılı menüsü..?