Mühendislik, Su Sondajı

Zeminin jeolojik yapısına uygun bir şekilde hava sirkülasyonu ya da çamur dolaşımı ile yapılan kuyu açma çalışmasına su sondajı denir.

Mühendislik, Su Sondajı
Mühendislik, Su Sondajı Haber Metraj
moyo

Zeminin jeolojik yapısına uygun bir şekilde hava sirkülasyonu ya da çamur dolaşımı ile yapılan kuyu açma çalışmasına su sondajı denir. Su sondajı işlemi yer altındaki belli bir derinlikte yer alan suya ulaşmak ve bu suyu pompa yardımıyla çekmektir. Su sondajı işlemi sırasında gerekli tüm önlemlerin alınması gerekmektedir. Sondajlama işlemi iki farklı şekilde yapılır.

Bu işlem sert kayalık ortamlarda hava sirkülasyonu ile yapılır. Yumuşak zeminlerde ise sondajlama işlemi çamur sirkülasyonu kullanılarak yapılmaktadır. Su sondajı işlemi yaptırmadan önce sondaj alanında mutlaka uzman ekipleri jeolojik etüt yaptırılması gereklidir. Su sondajının yapılacak olduğu yer için en verimli lokasyon seçimi bu etütler sayesinde yapılır. Neojen sitesinden etüt işlemleri ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Su Sondajı İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Su sondajı işlemeyi yaptırmadan önce mutlaka mühendislik firmalarına zemin etüdü yapılmalıdır. Gerekli olan zemin etüt çalışmalarının yaptırılması herhangi olası bir zarardan ve maliyetten kurtarır. Zemin etüdü yapılmadan kuyu açma çalışması yapılacak olan tüm emeğin boşa gitmesine sebebiyet verebilir. Su sondaj işlemi yaptırırken mutlaka alanında uzman olan bir su sondajı firması ile çalışılmalıdır. 

Sondaj işinin verilecek olduğu firma çok iyi bir şekilde analiz edilmeli ve firmanın yeterliliğinin sorgulanması gereklidir. Su sondajında alanında uzman bir ekiple çalışmak olası her türlü kaybı önler. Neojen sitesinden su sondajı ile ilgili her türlü bilgiyi alabilir ve bizden hizmet talebinde bulunabilirsiniz. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Bodrum Belediye Başkanı Aras, yangını canlı yayınladı: Artık ne yapacağımızı şaşırdık
Bodrum Belediye Başkanı Aras, yangını canlı yayınladı: Artık ne yapacağımızı şaşırdık