Aleve İlaç Kullanımı

Aleve ilaç reçetesiz bir şekilde satılan ilaç türlerinden biridir. Genellikle ağrıların hafifletilmesi için tercih edilen ilaç aynı zamanda ateş düşürme etkisine de sahiptir.

Aleve İlaç Kullanımı
Aleve İlaç Kullanımı Haber Metraj
moyo

Aleve ilaç reçetesiz bir şekilde satılan ilaç türlerinden biridir. Genellikle ağrıların hafifletilmesi için tercih edilen ilaç aynı zamanda ateş düşürme etkisine de sahiptir. Aleve ilacı steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar yani (NSAID/NSAİİ) ilaç sınıfına ait bir ilaçtır. Bu tarz ilaçlar bireylerin vücutlarında salgılanan prostaglandin üretiminin oluşmasını engeller ve ağrılı bölgenin ağrısını azaltmada etkili olur.

Prostaglandinler insan vücudundaki dokuların hasar aldığı süre esnasında üretilen maddelerdendir. Bu maddeler ağrıların ya da hasarın durumuna bağlı olarak vücutta şişlik, ağrı ve ateş gibi etkilere neden olur. Aleve ilacı bu hasarın etkilerinin bireye rahatsızlık vermemesi için prostaglandin üretiminin yavaşlamasını hatta engellenmesini sağlar. Böylece birey kısa bir süre sonra ilacın da etkisiyle birlikte ağrılarından kurtulur. Ancak her ilaçta olduğu gibi aleve ilacının da çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkileri ilacı tüketmeden önce okumak önemlidir.

Aleve İlacının Yan Etkileri

Aleve ilacının yan etkileri göz ardı edilemeyecek türdendir. Bu nedenle reçetesiz satıldığı için her ağrıda bu ilacı kullanmayı düşünmek bazı riskli problemlerin oluşmasına neden olabilir. Özellikle de bazı tıbbi rahatsızlıkları olan bireyler için aleve ilacının kullanımı doktor tavsiyesi üzerine olmalıdır. Aşağıda maddeler halinde aleve ilacının bazı yan etkilerini sizlere sıraladık.

  • Nefes darlığı
  • Konuşma bozukluğu
  • Şişme
  • Kanama
  • Ülserler
  • Göğüs ağrısı

Belirtilen yan etkiler görülürse ilacın kısa süre içerisinde bırakılmasını tavsiye ederiz.

Kaynak: https://onlineczaci.com/aleve-naproksen-yan-etkileri/

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı