Daha yaşanabilir bir gelecek için karbon ayak izi sıfırlanıyor

Daha temiz bir çevre ve gelecek nesillere daha iyi bir yaşam bırakmak amacıyla Avrupa Birliği ülkeleri karbon ayak izini azaltma yolunda bazı atılımlar yapıyor.

Daha yaşanabilir bir gelecek için karbon ayak izi sıfırlanıyor
Daha yaşanabilir bir gelecek için karbon ayak izi sıfırlanıyor Haber Metraj
moyo

Daha temiz bir çevre ve gelecek nesillere daha iyi bir yaşam bırakmak amacıyla Avrupa Birliği ülkeleri karbon ayak izini azaltma yolunda bazı atılımlar yapıyor. Avrupa Yeşil Mutabakat diye bir mutabakat yayınlayan Avrupa ülkeleri bir çok sektörü etkileyecek üretim ve ulaştırma kuralları ortaya koyuyor. green deal adı da verilen süreç sadece Avrupa ülkelerini değil o ülkeler ile ticari ilişkiler kuran diğer devletleri de kapsıyor. Bu kapsama süreci de tüm dünyanın karbon emilimi noktasında duyarlı olmasına neden oluyor.

Karbon vergisi oranları değişiyor

Avrupa Birliği üye ülkeleri yeşil mutabakat kapsamında daha yaşanır bir çevre ve doğa için aldığı karbon vergisi oranlarını da değiştirmeyi hedefliyor. Karbon emisyon tonu başına 30 Euro olarak belirlenen miktarın  ilerleyen zamanlarda 50 Euro olarak belirlenmesi ön görülüyor. Bu da karbon ayak izinin hızlı ve güvenilir bir şekilde tespit edilmesini gerektiriyor.  Bir çok sektörde faaliyet gösteren firmaların şimdiden yapılması planlanan bu yeni düzenlemeye hazırlanması gerekiyor. Bu anlamda çeşitli kuralları belirleyen ISO 14064-1 Onaylı Karbon Yönetim Sistemi’nin firmalarca entegre edilmesi gerekiyor. Bu entegrasyon Avrupa Birliği’nin getireceği yeni karbon emilim kurallarına hazırlıklı olunmasına olanak sağlıyor. Gerek çimento gerek perakende gerek enerji sektöründe olsun tüm kuruluşların bu anlamda ISO 14065-1 Karbon Yönetim Sistemini uygulaması gerekiyor.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor