Arı Zehri Nedir?

Arı zehri, apiterapinin en önemli ürünlerinden birisidir. Doğal bir toksin olarak, yeni nesil ilaçlar konusunda büyük faydalar sağlamaktadır.

Arı Zehri Nedir?
Arı Zehri Nedir? Haber Metraj
moyo

Arı zehri, apiterapinin en önemli ürünlerinden birisidir. Doğal bir toksin olarak, yeni nesil ilaçlar konusunda büyük faydalar sağlamaktadır. Apiterapi; arı zehri, bal, propolis, polen ve arı sütü gibi ürünlerle Türkiye'de uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi, akupunktur noktalarına arı zehrinin enjekte edildiği bir tedavidir. Bu açıdan arı zehri birçok etken madde içerir. Arı zehri içeriğindeki melittin ve apamin ile güçlü anti-enflamatuvar özellik gösterir. Arı zehri aynı zamanda hyaluronik asit, dopamin, histamin, fosfolipaz A2 molekülü, seratonin ve adrenalin açısından da zengindir. Bu açıdan enflamatuar hastalıklar için faydalıdır. Arı zehrinin yüzyıllar önce birçok farklı toplumda bazı hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Arı Zehrinin Faydaları

Arı zehri tedavisi, insanlara büyük faydalar sağlar. Bu nedenle sadece takviye olarak değil, birçok hastalığın tedavisi için de tavsiye edilmektedir. Arı zehrinin faydaları aşağıdaki şekildedir:

  • Arı zehri, içerdiği mineraller sayesinde hücre yenileyici etkiye sahiptir. Bu hücre yenileyici mineraller, bağışıklık sisteminin hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur.
  • Vücudun çeşitli virüslere karşı direnç geliştirmesini sağlar.
  • İltihaplı bölgelerin hızlı iyileşmesine destek olur.
  • Arı zehrinin en önemli faydası romatizmal hastalıkların tedavisine destek olmasıdır. Romatizmal hastalıkların tedavisine destek olarak kullanımı bilimsel yayınlarla kanıtlanmıştır.
  • Kardiyovasküler hastalıklarda ve nörolojik travmalarda destek olarak önerilir.

Arı Zehri Nasıl Alınır?

1 gram arı zehri için yaklaşık 15.000 arı çalışmaktadır. Bu açıdan dişi işçi arılar tarafından üretilir. Ayrıca arı zehri toplama yöntemi günümüzde elektroşok ile yapılır. Bunun için camın altına yerleştirilen teller arılara enerji sağlar. Sonuç olarak, arılar zehri camda bırakır. Bu zehirler arıcılar tarafından toplanır. Bu zehir çoğunlukla arı zehri toplayan makineler kullanılarak elde edilir. Bu makinelerin çalışma prensibi çok basittir. Bu cama elektrik sağlamak için petek girişine bir cam tabakası yerleştirilir. Akımının devreye girmesiyle arılar camı deler ve zehri serbest bırakır. Zehir cam üzerinde kuruduktan sonra arıcı tarafından toplanır.

Arı Zehri Nerelerde Kullanılır?

Arı ürünlerine uygulanan apiterapide arı zehri kullanılmaktadır ve son yıllarda giderek daha popüler hale gelmiştir. Bu açıdan arı zehri kullanım alanı ilaç ve kozmetik endüstrisinde yaygındır. Bu açıdan arı zehri, kronik yorgunluk sendromu ve cilt hastalıklarında etkilidir. Yara izlerinin iyileşmesine destek olmasının yanı sıra sedef ve egzama hastalıklarında cildi yatıştırır. Ayrıca alternatif tıpta cilt kanseri tedavisine destek olarak kullanılır. Arı zehri içeren krem uygulaması özellikle romatizmal hastalıklar için uygundur. Aynı zamanda arı zehri kremi; Mutliple Skleroz (MS), Parkinson, Alzheimer, eklem ağrıları, sırt ve boyun fıtığı tedavisinde de destek olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bu zehrin, kan dolaşımını teşvik edici etkisi vardır. Bu nedenle bilimsel çalışmalarda kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği görülmektedir.

Tüm ürünleri incelemek için: https://www.beeo.com.tr/

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor