2 damarı değişti, sevdiklerini üzmemek için ameliyattan sonra 12 saat araba kullandı

ALMANYA’da müteahhitlik yapan, şimdi ise Alanya’da yaşayan ve çiftlik sahibi olan 67 yaşındaki Şevket Ahmet Kızıltaş, 43 yıl önce Almanya’da Alman eşi ile evlendi. 20 yıl önce Almanya’da stent taktırdı. 20 yıldır o stent ile yaşıyordu. Alanya’da yaptırdığı kontrollerde üç damarının değişmesi gerektiği söylendi. Alanya’da, Antalya’da kapalı yöntemle by-pass ameliyatı yapılmıyordu.

2 damarı değişti, sevdiklerini üzmemek için ameliyattan sonra 12 saat araba kullandı
2 damarı değişti, sevdiklerini üzmemek için ameliyattan sonra 12 saat araba kullandı Basın Bülteni
moyo

Araştırmaya başladı. Ameliyatını kapalı yöntemle gerçekleştiren doktoru Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak’ı televizyonda gördü ve İstanbul’a gelmeye karar verdi.

“SEVDİKLERİMİ ÜZMEMEK İÇİN 12 SAAT ARABA KULLANDIM” 

“Ailemi üzmek, heyecanlandırmak, endişelendirmek istemediğim için ameliyata arabayla tek başıma gelip gittim” diyen Şevket Ahmet Kızıltaş, yaşadığı süreci şu sözlerle anlattı: “Almanya’da inşaat şirketi sahibiydim, mütahitlik yapıyordum. 20 yıl önce Almanya’da stent takıldı. Bir yıl sonra Türkiye yerleştim ve 20 yıl o stentle yaşadım. Alanya’daki tetkiklerde üç damar değişecek dediler, İstanbul’a geldim ve damarlarım değişti. Takılan damarlar göğüs duvarımdan ve kapalı olarak bacaklardan alındı, damara bağladılar. Kontrole geldiğimde ilaçlarım da azaltıldı. Bir kızım, biri 11, diğeri 6 yaşında iki torunum var. 43 yıllık evliyim. Sevdiklerimi riske atmak istemedim, onun için ameliyata gelirken de yalnız, arabamı kullanarak geldim, ameliyattan sonra da yine tek başıma, yalnız arabamı kullanarak 12 saatte Alanya’ya döndüm. Benim en büyük şansım kontrollerimde damarlarımın tıkalı olduğu tespit edildi. Hiç kalp krizi geçirmeden, kalp adalelerim zarar görmeden kapalı yöntemle by-pass ameliyatı oldum. Kışın Alanya’da, yazın Bodrum’da yaşıyorum. Ameliyattan sonra Alanya’ya döndüm. İki ay dinlendikten sonra Ayvalık’taki kızımın yazlığının inşaatının tamamlanması için başına gittim. Bir buçuk ay da orada inşaatın başında durdum ve yazlığın bitmesini sağladım. Sağlığım çok iyi, hiçbir şikayetim yok. Ameliyattan korkmasınlar, ben beşinci gün tek başıma 12 saat yol gittim. Kapalı yöntemin avantajları büyük. Doktoruma teşekkür ediyorum.”

ENFEKSİYON RİSKİ AZ, YARA İYİLEŞMESİ HIZLI 

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak, kapalı by-pass (mini by-pass) yöntemi ile gerçekleştirdiği ameliyat ile ilgili şunları söyledi: “By-pass, kalp damarları ciddi tıkalı hastalarda uzun dönemde başarılı sonuçlarını kanıtlamış bir cerrahi yöntem. By-pass ameliyatının uzun dönemde çok iyi sonuçları olmasına rağmen erken döneme komplikasyonları ve hastaya getirdiği yüklerden dolayı hastalar tarafından sakınılan bir cerrahi. Mini by-pass ameliyatında ise göğüs kemiğini hiç açmıyoruz. Sadece sol göğüs duvarından 4-5 santim kesiyle bu ameliyatı yapıyoruz. Bacakta hiçbir şekilde bir kesi olmaksızın, damar endoskopik yöntem ile hazırlanıyor. Kesiler gittikçe azaldığı için enfeksiyon riski, yara iyileşmesinin hızı, ameliyat sonrası akciğerlerin çabuk normale dönmesi, yoğun bakım süresi ve hastanede kalım süresinin kısalığı çok önemli. Genelde hastalar 4'üncü günde taburcu oluyor. Hastamız beşinci gün 12 saat araba kullanarak evine döndü.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor