İngiltere Skilled Worker Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

İngiltere skilled worker vizesi, Brexit sonrası dönemde Tier 2 genel çalışma vizesinin yerine uygulamaya konulan bir vize türüdür.

İngiltere Skilled Worker Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?
İngiltere Skilled Worker Vizesi Nedir, Nasıl Alınır? Haber Metraj
moyo

İngiltere skilled worker vizesi, Brexit sonrası dönemde Tier 2 genel çalışma vizesinin yerine uygulamaya konulan bir vize türüdür. İngiltere skilled worker vizesi, nitelikli göçmen işçilere İngiltere'de sponsorluk lisansı bulunan bir şirketten iş teklifi ve sponsorluk sertifikası aldıkları takdirde İngiltere'de çalışma ve yaşama hakkı veren bir vize türüdür.

 

İngiltere skilled worker vizesi ile ilgili detayları vize başvuru onay oranı %97,2 ile en yüksek akredite kuruluş olan ve Türkiye’de hizmet veren vizem.net İngiltere departmanına sorduk.

İngiltere Skilled Worker Vizesi Nedir?

İngiltere skilled worker vizesi, Tier 2 vizesi yerine uygulamaya konulmuş olan bir çalışma vizesi türüdür. İngiltere skilled worker vizesi almak isteyen kişilerin, çalıştıkları iş alanında nitelikli eleman statüsünde olmaları gerekmektedir.

İngiltere skilled worker vizesi, hamiline İngiltere’de yaşama ve çalışma hakkı sunmaktadır. İngiltere skilled worker vizesine başvuruda bulunmak için kişinin gerekli şartları sağlıyor olması gerekmektedir. 

İngiltere Nitelikli İşçi Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

İngiltere nitelikli işçi vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmektedir.

 • İngiltere nitelikli işçi vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişinin İngiltere’de yer alan işvereninin onaylanmış bir kurum olması gerekmektedir. 
 • İngiltere nitelikli işçi vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişi için İngiltere’de yer alan işvereni tarafından kişinin İngiltere'de çalışacağı pozisyonu belirten bir sponsorluk belgesi sunulmuş olması gerekmektedir. 
 • İngiltere nitelikli işçi vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişinin mesleğinin, bu vize türü için kabul edilen meslekler listesinde olması gerekmektedir. 
 • İngiltere nitelikli işçi vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişinin, İngiltere’de çalıştığı işten en az asgari tutar kadar maaş kazanıyor olması gerekmektedir. 

Skilled Worker Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Skilled worker vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir. 

 • Sponsorluk belgesi referans numarası: Skilled worker vizesi başvuru sahibine İngiltere’de yer alan işvereni tarafından sağlanmış olan sponsorluk belgesinde yer alan referans numarası bilgisi vize başvurusunda sunulmalıdır.
 • İngilizce dil yeterlilik belgesi: Skilled worker vizesi başvuru sahibi, en az B1 olmak üzere farklı sınavlar için kabul edilen derecede İngilizce dil yeterliliği bulunduğunu gösteren bir İngilizce dil yeterlilik belgesini başvuru dosyası içerisinde ibraz etmelidir. 
 • Pasaport: Başvuru sahibine ait, başvuru sahibinin kişisel bilgilerini ve milliyetini içeren geçerli bir pasaport ile başvuru yapmak mümkün olmaktadır. 
 • Çalışılan işe dair bilgiler: Skilled worker vizesi başvurusunda bulunan kişinin, İngiltere’de çalışacağı işe dair; yıllık maaş ve iş pozisyonu gibi bilgiler başvuru dosyasında sunulmalıdır. 
 • Meslek kodu: Skilled worker vizesi başvurusunda bulunan kişinin meslek kodu başvuru dosyasında sunulmalıdır. 
 • İşverene dair bilgiler: Skilled worker vizesi başvurusunda bulunan kişinin İngiltere’de yer alan işvereninin ismi ve sponsorluk belgesinde yer alan sponsorluk lisans numarası vize başvurusunda ibraz edilmelidir. 

İngiltere Nitelikli Çalışan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere nitelikli çalışan vize başvurusu, online ortam üzerinden yapılmaktadır. İngiltere nitelikli çalışan vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle İngiltere’de yer alan bir işveren tarafından işe kabul edilmeleri gerekmektedir. İngiltere’de bir işe kabul edilen kişilerin İngiltere nitelikli çalışan vize başvurusu için gerekli belgeleri hazırlamaları gerekir. Gerekli belgeleri hazırlayan kişilerin online ortam üzerinden kimlik bilgilerini kanıtlamaları istenmektedir.

Başvuru sahiplerinin online ortam üzerinden kimlik bilgilerini kanıtlamak için; vize başvuru merkezinde biyometri bilgilerini vermeleri ya da Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanlarının taranmış bir kopyası ile online ortamda kullanıcı girişi yapmaları gerekmektedir. İngiltere nitelikli çalışan vize başvurusu için kullanıcı girişi yapıldıktan sonra istenen bilgiler girilerek vize başvuru işlemleri tamamlanabilmektedir. 

İngiltere Nitelikli Çalışan Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere nitelikli çalışan vizesi ücreti, başvuruda bulunulan vize süresine göre değişiklik göstermektedir. İngiltere nitelikli çalışan vizesi ücreti; 3 yıllık vizeler için kişi başına 610 İngiliz sterlini ve 3 yıldan fazla süreli vizeler için ise kişi başına 1220 İngiliz sterlini olarak belirlenmiştir. İngiltere nitelikli çalışan vizesi ücreti, başvuru sahibinin işi eksiklik bulunan meslekler listesinde yer alıyor ise indirimli olarak uygulanmaktadır ve indirimli ücreti 3 yıla kadar olan vizeler için 464 İngiliz sterlini ve 3 yıldan uzun vizeler için 928 İngiliz sterlini olarak belirlenmiştir. Tüm vize tipleri için sağlık hizmeti ek ücreti ise genelde yıllık 624 İngiliz sterlini olarak uygulanmaktadır. 

İngiltere Skilled Worker Vizesi Ne Zaman Çıkar?

İngiltere skilled worker vizesi başvuru işlemlerinin tamamlanmasını ardından 3 hafta içerisinde çıkmaktadır.

İngiltere Nitelikli Çalışan Vizesi Ne Kadar Süreliğine Verilir?

İngiltere nitelikli çalışan vizesi en fazla 5 yıllığına verilmektedir. 

İngiltere Nitelikli Çalışan Vizesi Uzatılabilir Mi?

Evet, İngiltere nitelikli çalışan vizesi uzatılabilmektedir; ancak yalnızca belirli şartlar sağlandığı takdirde vize uzatma işlemleri yapılabilmektedir. 

Skilled Worker Vize Süresini Uzatmak İçin Şartlar Nelerdir?

Skilled worker vize süresini uzatmak için şartlar aşağıda listelenmektedir. 

 • Skilled worker vize süresini uzatmak isteyen kişilerin, hala önceki başvuruda sahip oldukları işi yapıyor olmaları gerekmektedir. 
 • Skilled worker vize süresini uzatmak isteyen kişilerin, vizeye ilk başvuru yapıldığı sırada icra ettikleri işin meslek kodu ile aynı meslek koduna sahip bir işi icra ediyor olmaları gerekmektedir. 
 • Skilled worker vize süresini uzatmak isteyen kişilerin, hala vizeye ilk kez başvuru yaptıkları sırada ibraz edilen sponsorluk belgesini sağlamış olan işveren için çalışıyor olmaları gerekmektedir.

Skilled Worker Vizesi İle İngiltere'de Kalıcı Oturum İzni Alınır Mı?

Evet, skilled worker vizesi ile İngiltere’de kalıcı oturum izni almak mümkündür. İngiltere’de skilled worker vizesi ile 5 yıl süre ile bulunan kişilerin İngiltere kalıcı oturum iznine başvuruda bulunma hakları vardır. 

Nitelikli Çalışan Vizesi İle Aile Bireyleri İngiltere'ye Gelebilir Mi?

Nitelikli çalışan vizesi ile aile bireyleri İngiltere’ye gerekli koşullar sağlandığı durumlarda gelebilmektedir.

Nitelikli çalışan vizesi hamili kişinin İngiltere’ye gelmesi istenen aile bireylerinin masraflarının karşılanabiliyor olması ve yaşanılan evin herkes için yeterli büyüklükte olması gerekmektedir. Gerekli koşulları sağlayan kişiler için İngiltere vizesi başvurusunda bulunulması gerekmektedir. 

 

Skilled Worker Vizesi İle İngiltere’de Şirket Kurulabilir Mi?

Hayır, skilled worker vizesi kişiye kabul edildiği şirkette çalışma imkanı sunar. Skilled worker vize hamili çalıştığı yer dışında farklı bir işe iştirak edemez ancak skilled worker vize hamilinin aile bireyleri İngiltere’de şirket kurmak için başvuru yapabilir.

İngiltere Nitelikli Çalışan Vizesi İle Başka Bir İşte Çalışılabilir Mi?

İngiltere nitelikli çalışan vizesi ile başka bir işte çalışmak gerekli koşullar sağlandığı durumlarda mümkündür. İngiltere nitelikli çalışan vizesi ile başka bir işte çalışmak isteyen kişilerin çalışmak istedikleri ikinci işin; vize başvurusunda bildirilen iş ile aynı olması ya da maaşsız bir gönüllülük işi olması gerekmektedir. 

İngiltere nitelikli çalışan vizesi ile başka bir işte çalışmak isteyen kişilerin çalışmak istedikleri ikinci işin; vize başvurusunda belirtilen iş ile aynı meslek koduna sahip olması ve işgücü sıkıntısı olan bir meslek olması durumunda haftalık en fazla 20 saat olmak üzere çalışabilmeleri mümkündür. İngiltere nitelikli çalışan vizesi ile başka bir işte çalışmak isteyen kişilerin çalışmak istedikleri ikinci iş, kişinin vize başvurusunda belirttiği işten farklı ise ya da haftada 20 saatten fazla çalışılacak ise; ikinci işverenden yeni bir sponsorluk belgesi alınması ve ikinci işe dair belgeler ile vize başvuru dosyasının güncellenmesi gerekmektedir. 

İngiltere Vize Danışmanlık Şirketleri Hangileridir?

İngiltere vize başvuruları TLS Contact üzerinden şahsen veya akredite acenteler üzerinden gerçekleştirilebilir. 2022 yılında İngiltere vize ret oranı %40’lı seviyelere geldiği için akredite bir acente ile çalışmak vize onayının alınabilmesi adına önem kazanmaktadır.

Vizem.net 2018 - 2022 yılları arasında yapılan İngiltere vize başvurularında %92,1 onay oranı ile Türkiye’deki başvuru onay oranı en yüksek akredite kurumdur.

Detaylı bilgi: 0850 241 1868

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor