Özel Eğitimde Ailelerin Güçlendirilmesi Projesi Başladı

Tohum Otizm Vakfı liderliğinde, Gaziosmanpaşa Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) ve Kütahya Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) ortaklığında yürütülen ‘’Özel Eğitimde Ailelerin Güçlendirilmesi Projesi’’ hayata geçirildi. Proje ile özel eğitim ihtiyacı olan çocuklar için özel eğitimin kalitesini artırmak ve öğrencilerin ailelerine destek sağlanması hedefleniyor.

Özel Eğitimde Ailelerin Güçlendirilmesi Projesi Başladı
Özel Eğitimde Ailelerin Güçlendirilmesi Projesi Başladı Haber Metraj
moyo

2021 yılı Kasım ayı itibariyle Tohum Otizm Vakfı liderliğinde, Gaziosmanpaşa RAM ve Kütahya RAM ortaklığında yürütülen ‘Özel Eğitimde Ailelerin Güçlendirilmesi Projesi’nin Başlangıç Toplantısı 22 Şubat 2022 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

 

Özel eğitim ihtiyacı olan çocuklar için özel eğitimin kalitesini artırmak ve bütünleştirici eğitim için, öğrencilerle birlikte ailelerine destek sağlamayı amaçlayan proje, 12 ay boyunca devam ederek 2022 yılı Ekim ayında sona erecek.

 

Özel Eğitimde Ailelerin Güçlendirilmesi Projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanıyla, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Operasyon Faydalanıcısı olduğu “İstihdam, Eğitim ve Sosyal Politikalar Operasyonel Programı (İESP SOP)”,   “Bütünleştirici Eğitim için Özel Eğitim Hizmetlerinin Kalitesinin Artırılması Hibe Programı” altında hayata geçirilmiştir. Proje kapsamında RAM’ların ve personelinin aile destek hizmetleri ve eğitsel değerlendirme araçları bakımından kapasitesini artırmak; özel eğitim ihtiyacı olan çocukların ailelerini desteklemek ve güçlendirmek, RAM’larda görev alan öğretmenlerin aile desteği konusundaki yeterliliklerini artırmak, STK’lar ve RAM’lar arasında sürdürülebilir iş birliği sağlanması hedefleniyor.

 

Hedef eğitimlerle 100 öğretmene ve 120 aileye ulaşmak 

Ekim ayında sona erecek olan projede İstanbul, Kütahya, Ankara ve Gaziantep pilot illerinde hizmet veren dört RAM’dan toplamda 20 öğretmene eğitsel değerlendirme araçlarının etkin kullanımı ve aile destek hizmetlerini iyileştirilmesine yönelik eğitici eğitimi verilecek.

 

Proje faaliyetleri arasında bu eğitimlerin eğitmenler tarafından kendi illerinde toplamda 80 öğretmene ulaşacak şekilde yaygınlaştırılması, 120 aileye nitelikli destek hizmetlerinin sağlanması, aile ve öğretmenlere yönelik materyaller ile pilot illerdeki RAM’ların geliştirilmesi ve değerlendirme materyalleri açısından zenginleştirilmesi yer alıyor. 

 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor