Koronavirüs Saç Dökülmesine Sebep Oluyor

Dermatoloji Uzmanı Dr. Enkhjargal Losol, bilimsel çalışmalar sonucunda ulaşılan bilgilere göre koronavirüs enfeksiyonu sonrasında nefes darlığı, inatçı öksürük, halsizlik, koku ve tat duyu kaybı ve yoğun saç dökülmesi problemlerinin görülebildiğini açıkladı.

Koronavirüs Saç Dökülmesine Sebep Oluyor
Koronavirüs Saç Dökülmesine Sebep Oluyor Haber Metraj
moyo

 

Dermatoloji Uzmanı Dr. Enkhjargal Losol, bilimsel çalışmalar sonucunda ulaşılan bilgilere göre koronavirüs enfeksiyonu sonrasında nefes darlığı, inatçı öksürük, halsizlik, koku ve tat duyu kaybı ve yoğun saç dökülmesi problemlerinin görülebildiğini açıkladı. Sağlıklı bir saç telinin büyüme, dinlenme ve dinlenme şeklinde bir döngüde bulunduğunu belirten Dr. Losol, normal kabul edilen saç dökülme miktarının 50-100 tel arasında olduğunu ve bundan daha fazla dökülme yaşanması durumunun kronikleşmesi sonucunda saç hacminde fark edilebilir bir azalma oluşacağını söyledi.

Koronavirüs Saçları Nasıl Etkiliyor?

Dr. Losol’un açıklamalarında, saç dökülmesi durumunun birçok sebebi bulunduğunu ve Covid-19 enfeksiyonunun da sebepler arasında bulunabileceğini belirtti. Saç dökülmesi probleminin her türlü stres, enfeksiyon, travma, ateşli hastalık, ağır diyet, bazı tedaviler ve ilaçlar, hormonal sebepler, şeker hastalığı, tiroit hastalığı, mineral ve vitamin eksikliği, böbrek üstü bezi problemleri gibi durumları sebepleriyle ortaya çıkabileceğini belirten Dr. Losol, koronavirüs enfeksiyonu sürecinde yaşanabilen yüksek ateş, yoğun stres ve kullanılan ilaçların yan etkileri sebepleriyle hastalıktan sonraki 2 ila 4 ay içerisinde saç dökülmesi görülebileceğini söyledi.

Covid-19 enfeksiyonu geçirenlerin saç dökülmesi problemi yaşayanların saçlarının yeniden çıkmasıyla alakalı Uzm. Dr. Losol, saçların yeniden çıkma sürecinin 8 ila 9 ay alabileceğini söyledi. Hastalık sonrasında saç dökülmesi problemi görülmesi durumunda ilk amacın dökülme sürecinin olabildiğince kısalması ve yeni saçların çıkarak saçların sağlığına tekrar kavuşması olduğunu söyleye Dr. Losol, hem kadın hem de erkeklerde saç dökülmesinin ciddi bir kozmetik kaygıya sebep olabileceğini söyledi.

Saç kaybı probleminin fark edilmesi durumunda en kısa zamanda dermatoloji uzmanına başvurulması gerektiğini söyleyen Dr. Losol, deniz ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, badem gibi kuruyemişler, yumurta, yoğurt ve günde iki porsiyon meyve tüketimini tavsiye ettiğini belirtti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor