İdare Avukatının Sorumlulukları Nedir

İdare hukuku anayasanın en temel hukuk dallarından birisidir. İdare hukuku alanında görev alan avukatlara idare avukatı denilmektedir.

İdare Avukatının Sorumlulukları Nedir
İdare Avukatının Sorumlulukları Nedir Haber Metraj
moyo

 

İdare hukuku anayasanın en temel hukuk dallarından birisidir. İdare hukuku alanında görev alan avukatlara idare avukatı denilmektedir. Ankara idare avukatı olarak görev alan tüm avukatlar idari işleyişin belirlenmiş olan yasa ve kanunlar çerçevesinde ilerlemedi ve kamu kurumları ile kişiler arasında anlaşmazlıklar oluştuğunda bu anlaşmazlıkların hukuktan çözümleri konusunda devreye girmektedir. 

İdare hukukunun temel amacı kamu yararına gerçekleşecek olan ilişkilerin düzenlenmesidir. İdarenin tanımı, yapısı değişim idare hukuku tarafından düzenlenmekte ve korunmaktadır. Bu alanda açılan tüm davalarda görev alan ve bu süreçte önemli bir deneyim elde eden avukatlar halk arasında idare avukatı olarak bilinmektedir.

İdare Hukukunun Konuları Nelerdir

Ülkemizde kamu kurum ve kuruluşlarının işleyişleri yasa ve kanunlarla belirli kurallar altına alınmıştır. Bu kararlara aykırı davranan ve sahip olduğu yetki ve sorumlulukları yerine getirmeyen kişiler bazı anlaşmazlıklara neden olmaktadır. Yapılan tüm işlemlerin hukuka aykırı olması durumunda ortaya çıkan anlaşmazlıkların giderilmesi için açılan tüm konular idare hukukunun konusudur. Ankara idari dava avukatı olarak bilinen en başarılı avukatlar idari hukukuna konu olan her bir başlıkta görev almaktadır. Bunlar;

  • Kentsel dönüşüm hukuku
  • Belediye cezalarına karşı açılan davalar
  • İptal davaları
  • Tam yargı davaları
  • Devletin taşınmazları için düzenlenen düzeltme ihbarnamesinin iptali davaları
  • İhraç davaları
  • KHK davaları
  • Kamu ihaleleri sürecinde oluşacak ihtilaflar için açılan davalar

gibi alanları kapsamaktadır.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor