Bitcoin’de 9 Haftalık Düşüşün Ardından Yaşanan Yükseliş ve Tahminler

2022 yılında mart ayının sonu itibari ile Bitcoin 48 bin dolar zirvesi ile yatırımcıların yüzünü güldürmüştü.

Bitcoin’de 9 Haftalık Düşüşün Ardından Yaşanan Yükseliş ve Tahminler
Bitcoin’de 9 Haftalık Düşüşün Ardından Yaşanan Yükseliş ve Tahminler Haber Metraj
moyo

 

2022 yılında mart ayının sonu itibari ile Bitcoin 48 bin dolar zirvesi ile yatırımcıların yüzünü güldürmüştü. Ancak o tarihten sonra yaşanan düşüşler ve Terra skandalı ile birlikte hiçbir uzmanın ve analistin beklemediği bir süreç yaşandı. Bitcoin tam 9 hafta üst üste kırmızı mum ile kapanış yaptı. ve 9 haftanın ardından ilk yeşil kapanış  yatırımcıları yeniden heyecanlandırdı. Bu gelişmenin ardından Cyrptos GEMs ile yapılan röportaj ile beklentiler ve piyasa hakkında detaylı bir değerlendirme yapıldı. Bu sürecin etkileri ve bu sert düşüş sonrası yatırımcıların kripto paralara olan bakışında olumsuzluklar seyrederken ileriye yönelik kritik tahminler yapıldı. İşte detaylar;

Mart ayı itibari ile başlayan düşüşün en önemli nedenleri neler oldu?

ABD Merkez Bankası Fed yaşanan küresel kriz neticesinde mart ayı itibariyle faiz artırmaya başladı. Fed’in faiz artırımı borsa ve Kripto para birimleri üzerinde olan baskıyı artırdı. ABD son 40 yılın enflasyon rekorunu yaşıyor. Buna karşılık Fed faiz silahını kullanıyor.  Enflasyonu düşürebilmek için Fed son 22 yılın en sert faiz artışını yaptı.  50 baz puanlık faiz artışı ve Fed’in bu agresif tutumu Kripto paraların sürekli olarak düşmesine neden oldu.

Bu düşüş yeni yatırım araçlarından olan NFT için de söz konusu. Kripto paraların etkilendiği bu olumsuzluklar NFT pazarında da bir düşüş yaşanmasına neden oluyor.

Terra Krizi Kripto para piyasasını nasıl etkiledi?

Fed faiz artırımı ile Zaten düşüşe geçen Kripto para piyasasında Terra ekosisteminin sabit kripto para birimi UST’nin  9 Mayıs tarihinde sabitliğini kaybetmesi aşağı yönlü baskının artmasına neden oldu. Bunun üzerine Luna Vakfı elinde bulundurduğu 3 milyar doların üzerindeki Bitcoin’i satışa başladı. Bu hamle Luna yatırımcılarını tamamen bitirirken Bitcoin’in 26.000 dolar seviyelerine kadar gerilemesine neden oldu. Üst üste yaşanan bu durumlar Kripto paraların 9 hafta boyunca haftayı hep düşüşle kapatmasına ortam sağladı.

Yaşanan USDT ve Luna krizi kripto para piyasası için kara bir leke olarak kalacaktır. Birçok yatırımcının çok büyük kayıplar yaşaması zaten güvensizlik duvarını aşmaya çalışan kripto paralar için büyük bir darbe oldu. Ancak yine de kripto paraya güvenen yatırımcılar için sürecin toparlanması biraz zaman alsa da sonunda hep umut vardır. @CryptosGemsCom sitesinde daha detaylı içerikler yer almaktadır.

9 haftalık düşüşün sonunda Kripto paralarda beklenen tablo nasıl?

Bitcoin ve Kripto paralar 9 hafta boyunca sürekli bir düşüş halinde. Ancak 9 haftanın ardından bu hafta Bitcoin'de umutları yeşertecek bir yükseliş gözlemleniyor.  Bir önceki haftaya göre %5 artış ile haftayı tamamlayan Bitcoin’de bu yükselişlerin devam edebilmesi için 32.000 dolar seviyesinin üzerinde günlük kapanışın gerçekleşmesi gerekiyor.

Uzun zamandır 30.000 dolar seviyesinde seyreden Bitcoin Ara ara 32.000 dolar seviyesine ulaşıyor olsa da buradaki kalıcılığını sabitleyemiyor.  Eğer Bitcoin 32.000 dolar üzerinde kalıcılığını sağlayabilir ise yeni direnç noktası olarak 34 bin seviyeleri baz alınıyor. Kısacası 9 haftalık düşüşün ardından 32bin seviyelerine gelmesi heyecan veriyor. Burada kalıcılığını sağlaması ile birlikte yeniden olumlu yönde bir hareketlenmenin kaçınılmaz olduğu ortada.

Bu süreçte altcoinler için nasıl bir gidişat bekleniyor

CryptosGemsCom uzmanlarına göre Bitcoin her zaman Kripto para piyasasının lokomotifi konumundadır. Altcoinlerin yükselişe geçebilmeleri ve toparlanabilmeleri için öncelikli olarak Bitcoin in hedeflenen direnç noktalarını ulaşabiliyor olması gerekiyor. Luna krizi sonrası altcoinlere olan güvensizlik Bitcoin oranla bir adım daha önde seyrediyor. Dolayısıyla altcoinlerde olan düşüş oranlar daha fazla gözlemleniyor. Altcoinlerin kendilerini toparlayabilmeleri öncelikli olarak Bitcoin bu olumsuz havadan kurtulmuş olması gerekiyor.

32 bin dolarda kalıcılık sağlanabilirse bu olumlu etki altcoinlerinde yükselmesine zemin yaratacaktır.

 

Yatırım Tavsiyesi Değildir!

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor