Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği’nde ‘Türkiye Toplantısı’ yapıldı

Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği'nde düzenlenen Türkiye toplantısında Fransız dış politika yazarları ile uzmanlık alanı Ortadoğu olan gazeteciler bir araya geldi.

Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği’nde ‘Türkiye Toplantısı’ yapıldı
Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği’nde ‘Türkiye Toplantısı’ yapıldı
moyo

 

Haber: İlker Ahmet Yıldız

 

Toplantıya iştirak eden basın mensuplarıyla Türkiye'nin bölgedeki politikaları, Arap ülkeleri ile olan ilişkileri, Suriye'deki iç savaş, Suriyeli mültecilerin durumları ve yakın tarihte AB ile yapılacak olan zirveye ilişkin fikir alışverişlerinde bulunuldu.

 

BATI KAMUOYUNDAKİ TÜRKİYE ALGISI TARTIŞILDI

 

Toplantıda söz alan Büyükelçi Akil, Türkiye'ye karşı batılı ülkelerin kamuoyu nezdindeki algının genelde negatif olduğunu vurgulayarak, bu nedenle kendilerinin Batı kamuoyuna Türkiye gerçeklerini anlatmaları gerektiğini söyledi. Türkiye'nin gurur duyacağı birçok başarı hikâyesi bulunduğunu hatırlatan Büyükelçi Akil, Türkiye'nin Afrika'da aktif olmasının nedeni olarak; Afrika'nın gelecekte ekonomik potansiyeli en yüksek bölgelerden birisi olduğuna dikkat çekti. Son 10 yılda büyük bir açılım gerçekleştirdiklerini ifade eden Akil, Afrika'ya olan ihracatın 1 milyar dolardan 24 milyar dolara çıktığını aktardı. Bu gelişmenin kendi kendine olmadığını vurgulayan Akil, bunun arkasında büyük emekler bulunduğunu söyledi.

 

Mültecilerin Avrupa'daki ülkelerde durumlarını görünce Türkiye'den alınacak insanlık dersleri olduğuna işaret eden Akil, kimsenin Türkiye'ye söyleyebilecek bir şeyi olmadığını ve kimsenin Türkiye'ye insan hakları dersi vermeye hakkının bulunmadığını vurguladı.


TERÖR OLAYLARI DEĞERLENDİRİLDİ

 

Terör konularına da değinen Büyükelçi Akil, genelde bölücü terör örgütü ile halkı özdeşleştirme yanlışı yapıldığını belirterek, PKK demek bütün Kürtler demek veya bütün Kürtler PKK'lı imiş gibi düşünüldüğü yanlışını hatırlattı. PKK terör örgütünü Kürt vatandaşlarından ayırmak gerektiğini ifade eden Büyükelçi Akil, kendisinin de Fransa'daki Müslümanlar ve DEAŞ örneğini verdiğini aktararak, Fransızların DEAŞ’dan bahsederken Fransa'da bulunan bütün Müslümanlara terörist demediklerini, DEAŞ dediklerini söyleyerek, Türkiye'de de PKK deyin, Kürt sorunu demeyin şeklinde ifadede bulundu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor