Bayramda yola çıkacaklar için önemli uyarılar

9 güne çıkarılan Kurban Bayramı tatili için geri sayım başladı. Sevdiklerini ziyaret etmek isteyenlerin ya da bayramı tatil olarak değerlendirmek isteyenlerin çoğu yolculuklarında karayolu ulaşımını tercih ediyor. Teknoloji şirketi ve premium lastik üreticisi Continental, uzun yolda araba kullanacak olan sürücülere yola çıkmadan önce hava basıncı, diş derinliği gibi lastik bakımlarını yapmalarını öneriyor ve otoyol hipnozuna karşı uyarıyor.

Bayramda yola çıkacaklar için önemli uyarılar
Bayramda yola çıkacaklar için önemli uyarılar Haber Metraj
moyo

Bayram tatilinin yaklaşmasıyla yolculuk hazırlıkları da başladı. Geçtiğimiz günlerde otoyollarda hız limitleri de arttırıldı. Buna göre, 130 km/s limit uygulanan otoyollarda yüzde 10 payla birlikte hız limiti 143 km/s’ye kadar çıkabilecek. Yola çıkacak sürücüleri özellikle bayram döneminde dikkatli sürüş konusunda uyaran Continental, doğru lastik seçiminin önemini hatırlatarak önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Lastiklerin hava basıncını ihmal etmeyin 

Yol ve hava koşulları nasıl olursa olsun, ilk olarak lastiklerin hava basıncını ve diş derinliğini kontrol etmek gerekiyor. Continental doğru hava basıncına sahip lastiğin yola daha geniş bir yüzeyde temas ettiğine ve bu yüzden daha güvenli olduğuna dikkat çekiyor. Lastikler bu sayede hem daha az ısınıyor hem de daha az yıpranıyor. Ayrıca yakıt tasarrufu da sağlanıyor. 

 

Diş derinliği 3 mm’nin altına düşmemeli

Lastik diş derinliği de yola çıkmadan önce mutlaka kontrol edilmesi gereken detaylardan biri. Diş derinliğinin 3 mm’nin altına düşmemesine dikkat etmek gerekiyor. Düşük diş derinliği fren mesafesinin uzamasına sebep oluyor. Continental stepnelerin de mutlaka kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

 

Hızlanmaya dikkat!

Otoyollarda hız limitlerinin artırılması sürücülerin daha dikkatli olmasını gerektiriyor. Lastik ve araç kontrollerinin yanı sıra yola çıkacak sürücülerin dinlenmiş ve dinç bir şekilde yola çıkmaları tavsiye ediliyor.  Sürücülerin trafik kurallarına uyması ve hız limitlerini aşmaması da kritik önem taşıyor. Sürücülerin seyahat öncesinde ağır yemek yememesi, iki saatte bir kısa da olsa mola vermesi ve temiz hava alması öneriliyor.

 

Otoyol hipnozuna girmeyin

Continental, uzun Kurban Bayramı tatilinde yola çıkacak sürücüleri otoyol hipnozuna karşı önlem almaları için de uyarıyor. Gözler açıkken uyumak gibi bir etkisi olan otoyol hipnozunda, sürücünün yol farkındalığı azalarak riskli durumlara neden olabiliyor.  Continental, güvenli sürüş için özellikle uzun saatler araç kullanacak olan sürücülerin yola çıkmadan önce uykularını iyi almalarını tavsiye ediyor. Uzun yolculuklarda farklı müzik türlerini dinlemek de sürücülerin konsantrasyonunu artırmaya yardımcı oluyor.

 

Continental Hakkında

Continental yolcu ve ürünlerin sürdürülebilir ve birbiriyle bağlantılı hareketliliğini sağlayan ileri teknolojiler ve hizmetler geliştirmektedir. 1871 yılında kurulan teknoloji şirketi; araçlar, makineler, trafik ve ulaşım için güvenli, verimli, akıllı ve uygun maliyetli çözümler sunmaktadır. 2021 yılında 44,5 milyar euro satış rakamına ulaşan Continental, halen 58 ülkede ve pazarda 190.000’in üzerinde kişiyi istihdam etmektedir. 8 Ekim 2021’de şirket kuruluşunun 150. yılını kutladı.

Lastik Grubu dünya çapında 24 üretim ve geliştirme merkezini bünyesinde barındırmaktadır. Continental, 2021 mali yılında elde ettiği 11,8 milyar euro tutarında geçici satış rakamı ve 57,000’in üzerinde çalışanı ile dünyanın önde gelen lastik üreticilerinden biridir. Lastik üretiminde teknoloji liderleri arasında yer alan Continental, binek, ticari ve özel araçların yanı sıra çift tekerlekli araçlara dek geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Ar-Ge alanında süregelen yatırımlarıyla Continental mobilitenin daha güvenli, tasarruflu ve çevre dostu hale gelmesine büyük katkı sağlamaktadır. Lastik Grubunun portföyü arasında lastik ticareti ve filo uygulamaları için hizmetler ile dijital yönetim sistemleri yer almaktadır.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor