Kamu İhale Avukatı Hizmetleri

Kamu ihale avukatı birçok görevi olan ve kamu ihale alanında yol gösterici hizmetleri olan kişidir. Uzmanlık gerektiren bu alanda birçok farklı yetkileri ve görevleri olan avukatın, ihalelere ilişkin mevzuatlara hakim olması gerekir.

Kamu İhale Avukatı Hizmetleri
Kamu İhale Avukatı Hizmetleri Haber Metraj
moyo

 

Kamu ihale avukatı birçok görevi olan ve kamu ihale alanında yol gösterici hizmetleri olan kişidir. Uzmanlık gerektiren bu alanda birçok farklı yetkileri ve görevleri olan avukatın, ihalelere ilişkin mevzuatlara hakim olması gerekir. Bu alanın özellikle farklı mevzuatlar içerdiği ve bunların arasında en önemlisinin 4734 kamu ihale kanunu olduğu bilinir. Temel ve birincil kanun olarak bilinen bu mevzuatın konuyla alakalı temel pek çok bilgiyi içerdiği görülür. Kendine özgü nitelikleri ve türü olan ihalelerin uzmanlık gerektirdiği görülür. Kamu ihale avukatları bu alanlarda şirketlere ve diğer yapılara yol gösterici bir uzman kişidir.

Hukuk bilgilerinden yararlanılması gereken kamu ihale avukatı, ihale teklif dosyalarının eksiksiz hazırlanmasını sağlar. Davanın açılması, dava sürecinin yönetilmesi, suç duyurusunda bulunması gibi pek çok konuyu uzman bir kişiye bırakmak gerekir. Aynı zamanda ihale teklif dosyalarının hazırlanması ve sunulması da yine bu kişiler tarafından yapılmalıdır. İdareye şikayette bulunma yetkisine sahip olan bu mesleklerin kurul kararlarını iptal edilmesini isteme hakkı da bulunur. Birçok davanın açılması ve suç duyurusunda bulunması noktasında kamu ihale avukatından destek alınması gerekir. Uzmanlığa önem veren bu alanda ilgili konudaki avukatların bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak gerekir.

Kamu İhale Avukatı Neler Yapar?

İhale avukatı bu alanda tecrübeli ve bilgili bir kişi olarak dava süreçlerinde danışılması gereken kişidir. Dokümanların hazırlanması ve incelenmesi, ihalelerin iptaline karşılık dava açma süreci gibi konularda bulunması gerekir. Uzman bir avukat ile çalışılması özellikle idareye şikayet noktasında oldukça fayda sağlar. Çok düşük tekliflere karşı yapılacak olan savunmaları ve yer tesliminden kaynaklanan problemlerin çözümünde bulunurlar. Yapım ihalelerinde de çok sık danışılan ihale avukatları aynı zamanda teklif dosyalarının kontrol edilmesini sağlar. Teklif dosyalarının içinde eksiklik olup olmadığını kontrol eden bu avukatlar şirketleri detaylı şekilde değerlendirir. Her iki tarafı da inceleyen avukatlar dokümanlarında ayrıntılı bilgilere yer verir.

Teklif dosyalarının kontrolünü sağlayan bu kişiler idari şartnamenin incelemesini de yapar. Sözleşme tasarısını da gözden geçiren avukatlar aynı zamanda belgelerin dokümanlara uygunluğunu denetler. Sözleşme tasarısını genel hatlarıyla kontrol eden ve ihale dışı bırakılmamak için gerekli incelemeleri yapan bir meslektir. İhalenin iptalinin istenmemesi ve devre dışı bırakılmaması adına ayrıntılı bir denetleme yaparlar. İhale sonrasında da hizmetlerine devam eden bu kişiler çok sayıda şirketle ortak çalışabilmektedir.

Kamu İhale Avukatının Görevleri Nelerdir?

İhalenin devre dışı kalmaması ve dava yolu şartlarının sağlanması için kamu ihale avukatlarına ihtiyaç vardır. Şirketlerin ihale süreçlerinde ve dokümanların hazırlanmasında ihtiyaç duyduğu uzmanlık alanlarından bir tanesidir. Uzmanlık gerektiren bu konuda kamu ihale avukatlarının incelemelerine ihtiyaç duyulur. İhaleler için yoğun biçimde hazırlık ve kontrol gerçekleştiren bu kişiler, ihalenin kaybedilmemesi için uğraşır.

İhalenin iptalinin istenmemesi, devre dışı kalmaması adına alanındaki tüm gerekli bilgileri doğru şekilde kullanmalıdır. Bu avukatların aynı zamanda hata yapmamaya elverişli olması ve en ufak hatasının pahalıya mal olacağını bilmesi gerekir. Kamu ihale avukatlarının yapacağı en ufak hata şirketlerin ihale konusunda devre dışı kalmasına ve ciddi zarar etmelerine neden olabilir. Aynı zamanda kamu kurumlarının farklı ihalelere girmesini de engelleyebilen bu durum, özenli bir süreç içinde yönetilmelidir. Ciddi uzmanlık gerektiren bir alan olduğu için kişinin bilgilerini ve tecrübelerini gerektiği yerde eksiksiz aktarması gerekir. Hata yapılmasını önlemek amacıyla işin ehli bir avukatla çalışmak ve onun uzmanlık alanından yararlanmak süreci sorunsuz yönetmeyi sağlar.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor