Nafaka Nedir, Yasal Yükümlülüğü Nedir?

Boşanma davalarında sıklıkla karşılaşmış olduğumuz terimlerden birisi nafakadır.

Nafaka Nedir, Yasal Yükümlülüğü Nedir?
Nafaka Nedir, Yasal Yükümlülüğü Nedir? Haber Metraj
moyo

Boşanma davalarında sıklıkla karşılaşmış olduğumuz terimlerden birisi nafakadır. Nafaka nedir diye detaylı araştırma yapanlar için nafaka Türk Medeni Kanunu'nun 175. maddesine göre boşanma nedeniyle yoksulluğa düşecek olan tarafı korumak amacıyla belirlenmiş bir zorunluluktur. Her boşanma davası sonucunda hakim bir nafaka ödenmesine karar vermiş ise artık bu nafaka ödeyecek kişi için kişisel bir borç haline dönüşmüştür. Mahkemede belirlenen sürelerde ve belirlenen miktarlarda nafakanın karşı tarafa ödenmesi zorunludur. 

Nafaka boşanma davası sürerken ya da boşanma davasının sonucunda maddi olarak zor duruma düşecek olan eş için ödenmektedir.  Bir eşin diğer eşe nafaka ödemesi yasal bir yükümlülüktür ve mahkeme kararıyla sonuçlandırmaktadır.  Dolayısıyla boşanma aşamasında olduğunuz eşinizden bir nafaka talebinin bulunacak ise bunun sonuçlandırılması ancak boşanma davasının duruşmalarında ve sonucunda resmileşmektedir.  Bu nedenle Bursa boşanma avukatı ile iletişime geçebilir, hangi durumlarda ve hangi miktarlarda nafaka alabilme hakkınız olduğunu en geniş detayları ile öğrenebilirsiniz.

Nafaka türleri nelerdir

Boşanma davaları 2 farklı türde işlemektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında nafaka konusu ele alınan maddelerden birisidir. Anlaşmalı boşanmaya karar veren çiftler nafaka miktarı ve ödeme koşulları hakkında da karşılıklı olarak bir kararı varmış ve bu kararı anlaşmalı boşanma sözleşmesinde detaylı bir şekilde belirtilmiştir. Ancak çekişmeli boşanma davalarında çoğunlukla çekişmeye konu olan nedenlerden birisi nafaka olmaktadır. Birçok çift nafaka konusunda bir uzlaşıya varamadığı için boşanma davası çekişmeli olarak devam etmektedir. Bu aşamada nafakanın miktarı davaya bakan hakim tarafından verilecek nihai karar ile sonuçlandırılmaktadır. 

 Eşlere bağlanan nafakaların farklı çeşitleri bulunmaktadır. Üç farklı türde ele alınan nafaka çeşitleri şöyledir;

  • Yoksulluk nafakası
  • katılım- iştirak nafakası
  • Yardım nafakasıdır.

Boşanan her kadın nafaka alabilir mi

Boşanma davalarında kadınlara bir nafaka ödenmesi söz konusu ise bu nafakanın hangi şekil şartlar içinde ödeneceği ilgili yasa tarafından net bir çerçeve ile belirlenmiştir. Bu çerçeve kapsamında boşanan her kadına nafaka bağlanmaktadır. Boşandıktan sonra ilgili bu şartlarda bir değişiklik olduğunda tekrar bir nafaka davası açılarak nafaka bağlanması sağlanabilmektedir.  Nafaka hakkında detaylı olarak bilgi alabilmek için en iyi Bursa avukat ofisi ile iletişime geçebilir ve hem boşanma davalarınız hem de nafaka hakkınız konusunda detaylı bir bilgiye ulaşabilirsiniz.

Eğer boşanma sürecinde aşağıda belirtilen maddelerden herhangi biri sizleri uyuyor ise bu koşulda nafaka bağlanmaktadır. Kadınların nafaka alamadığı durumlar en genel şekliyle şöyledir;

  • Evlilik birliğinde kadın ağır kusurlu ise ve boşanma bu nedenle gerçekleşiyorsa nafaka ödenmez.
  • Eğer kadın boşandıktan sonra maddi zorluk çekmeyecek ve kendi maddi imkanları ile hiç ne bilecek ise nafaka ödenmez.
  • Kadının rahat bir şekilde yaşayabilecek düzeyde aylık geliri var ise nafaka ödenmez.
  • Kadının kira geliri ya da emekli maaşı gibi düzenli bir geliri var ise nafaka ödenmez.
  • Kadın boşandıktan sonra yeni bir evlilik yaptıysa ya da evlilik hayatı yaşıyor ise nafaka ödenmez.
  • Kadın kendi isteği ile işten ayrıldıysa ve bu durum ispat edilirse nafaka ödenmez.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor