Kanal Tedavisi En İyi Nerede Yapılır?

Kanal Tedavisi En İyi Nerede Yapılır?
Kanal Tedavisi En İyi Nerede Yapılır? Haber Metraj
moyo

 

 

Kanal tedavisi diğer adı ile endodontik tedavi diş sinirleri ve hücrelerine uygulanan diş tedavileri arasında yer almaktadır. Farklı nedenlere bağlı olarak iltihaplanan ya da mikroorganizmaların yerleşmesi ile enfeksiyon oluşturan pulpa dokusunun çıkartılarak kanal boşluğunun temizlenmesi sonrasında şekil verilmesi doku dostu kanal dolgu maddeleri ile doldurulması işlemi kanal tedavisi olmaktadır. Kanal tedavisi çürüyen ya da çeşitli sorunlara bağlı diş kökünün etkilendiği durumlarda uygulanan bir yöntem olmakta ve bu tedavideki asıl amaç diş kaybını önlemektir. Dişin normal fonksiyonlarını yerine getirerek çene kemiğinde aktif kalmasını sağlayan bu tedavi yöntemi pendik diş hastanesi tedavileri arasında yer almaktadır.

 

 Kanal Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

 

 Diş çürüğü bütün diş tabakalarını aşarak pulpaya kadar ulaştığında dişte bir enfeksiyon meydana gelmektedir. Bu da pulpanın hasar görmesine sebep olmakta ve buradaki sinirlerin ölmesini sağlar. Kanal tedavisi dişi kaybetmemek için bu sorunların tedavisi için yapılan bir işlemdir. Diş kayıpları o bölgenin aktifliğini yitirmesine ve çene kemiğinin erimesine yol açabilmektedir. Kanal tedavisi diş kayıplarının önüne geçilmesi için oldukça fazla önem teşkil eden bir tedavidir.

 

 Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

 Bir dişte çürük oluştuysa ve pulpa tabakasına kadar ilerleme gösterdiyse dişte kaç kanal varsa bütün kanallar temizlenmekte ve ilaçlar ile çeşitli yöntemlerle dezenfekte edilerek pendik diş hastanesi diş hekimi tarafından doldurulmaktadır. Tedavi dişteki enfeksiyonun boyutuna göre sürecini değiştirmektedir. Dişteki enfeksiyon tedavi edilene kadar geçici dolgular kullanılmaktadır. Her diş farklı sayıda kanal içermektedir ve çürük pulpaya ulaştığında dişin kaç kanalı varsa hepsi tedavi edilmektedir.

 

 Kanal Tedavisi Ağrılı mıdır?

 

 Kanal tedavisi ağrılı bir işlem olmamakla birlikte diş hala canlı ise kanal tedavisi lokal anestezi eşliğinde yapılmaktadır. Tedavi süresi dişin kanal sayısı ile ağızdaki lokasyonu ve enfeksiyon durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Kanal tedavisi pulpa da herhangi bir enfeksiyon ya da kist mevcut değilse tek seansta işlem tamamlanır. Genellikle diş enfeksiyonlu geldiği için tedavi iki seans kadar sürmektedir.

 

 Kanal Tedavisi Tekrar Edilir mi?

 

 Kanal tedavisi pendik diş hastanesi tarafından yapılmakta olup tekrar edilebilen bir tedavi yöntemi olmaktadır.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor