Termokupl Nedir? Ne İçin Kullanılmaktadır?

Termokupl ya da bilinen diğer ismiyle ısıl çift, bir çeşit sıcaklık sensörü olarak adlandırılmaktadır. Termokupl sıcaklık seviyelerinin ölçülmesinde kullanılan bir araçtır.

Termokupl Nedir? Ne İçin Kullanılmaktadır?
Termokupl Nedir? Ne İçin Kullanılmaktadır? Haber Metraj
moyo

Termokupl ya da bilinen diğer ismiyle ısıl çift, bir çeşit sıcaklık sensörü olarak adlandırılmaktadır. Termokupl sıcaklık seviyelerinin ölçülmesinde kullanılan bir araçtır. Bu cihazda iki adet metal alaşımın var olan uçlarına kaynak yapılarak üretiliyor. Bu sıcaklık sensörünün çalışma şekli genel manada basit olarak algılanmaktadır. Sağlam bir yapısı olan termokupl’lar aynı zamanda maliyet açısından da oldukça düşüktür.

Endüstri sektöründe düşük maliyet içermesi nedeniyle tercih sebebidir. Sıcaklığın ölçülmesi amacıyla kullanılan Termokupl ilk kez 1821 senesinde Seebeck adlı kişi tarafından bulunmuştur. Termokupl adı verilen sıcaklık sensöründeki amaç esas kaynayan kısmın sıcak nokta diye adlandırılması diğer açık olan kısmın ise soğuk olarak anılması halidir. Termokupl cihazı sıcak ve soğuk noktalar arasından oluşan sıcaklık farkı ile oluşmaktadır.

Termokupl Nasıl Ne Şekilde Çalışır?

İletkenlerdeki ısının artmasıyla içerisinde yer alan elektronlar harekete geçiyor. Elbette elektronların hareket etmesi her iletkende aynı olmayabilir. Elbette bu durumun maddelerin birbirinden farklı özellikleriyle ilgili olduğunu söyleyebiliriz. İki adet farklı iletkenin uçlarına takılan hassas voltmetre ile rahatlıkla kaynak yapılmış olan uçlardan sıcaklıkla doğru orantılı olarak akım gerilimi oluşmaya başlar. Voltmetre Vm yönüne doğru oluşan akım kullanılmış olan metal parçanın sıcaklık düzeyine göstermiş olduğu tepkiyle doğru orantılı olarak ilerler.

Termokupllar genellikle iki adet alaşım tel olduğu halde endüstriyel alanda çıplak halde tak olarak kullanılmamaktadır. Fiziksel özellikleri ve kimyasal alandaki özellikleri de göz önüne alındığında Bu cihazın özel bir kılıfa sarılı olarak kullanılması oldukça önem arz ediyor.

Termokupl Yapısal Özellikleri

Termokupl olarak adlandırılan sıcaklığın belirlenmesinde kullanılan cihazın yapısal özellikleri şöyledir:

  • Bağlantı klemensleri
  • Flanş ve rekor
  • Bağlantı kafaları
  • Koruyucu olan tüp
  • İç koruyucular
  • İzolatör

Bu özellikleri olan Termokupl cihazı ile düşük maliyetlidir. Endüstriyel alanlarda sıklıkla tercih edilir. Eleman teli gibi malzemelerden meydana gelmiştir. Sıcaklık değerinin belirlenmesi sadece belli düzeylerde değil geniş sıcaklık aralığında da kullanılabilir. Bu cihazın makul bir tepki süresi bulunmaktadır. Termokupl cihazı çok sık tercih edilen bir ölçüm cihazı olmasına rağmen bazı iş kollarında yetersiz kalabilir. Nonlinear olması biraz tedirgin edici bir özellik olarak algılanmaktadır. Duyarlılığı düşük olan Termokupl cihazı her yerden kolaylıkla bulabilirsiniz. Kontel Org sitesinden de ürünü inceleyebilir ve sipariş verebilirsiniz.

Termokupl Kullanmanın Avantajları

Termokupl kullanmanın işletmelere avantajları oldukça fazladır. Bu cihazın sık tercih edilme nedenleri şöyledir:

  • Geniş bir sıcaklık aralığı sunabiliyor olması
  • Düşük maliyetli bir ölçüm sunar.
  • Makul tekrarlanabilen doğruluk
  • Kısa tepki süresi olur.

Bu avantajlarının yanı sıra cihazın eksi yönleri yok değildir. Termokupl eksi yönleri arasında hiç kuşkusuz öne çıkan şey cihazın duyarlılık seviyesinin düşük oluşudur. Kontel Org sitesi üzerinden farklı iletken seviyelerine sahip termokupl araştırması yapabilir ve sipariş oluşturabilirsiniz.

Kaynak: https://kontel.org/urun-kategori/termokupl/

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor